5 სხვადასხვა რეგიონში, "ქურდულ სამყაროსთან" კავშირში მყოფი 20-მდე პირი დააკავეს - შსს-ს მასშტაბური სპეცოპერაცია
საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსი ჩინეთის ელჩს შეხვდა და განუცხადა, რომ ფრანგულ არხთან ინტერვიუში, სალომე ზურაბიშვილს ჩინეთის პრეზიდენტზე მინიშნება არ ჰქონია - ადმინისტრაცია
საქართველომ ყველაფერი უნდა გააკეთოს, რომ ჩინეთთან პარტნიორობა გააღრმაოს - კახა კალაძე
სალომე ზურაბიშვილს უფლებამოსილების ამოწურვამდე თვეები აქვს დარჩენილი და ცდილობს, მაქსიმალურად გამოიყენოს იმ დავალებების შესასრულებლად, რომლებიც სახელმწიფოს წინააღმდეგ არის მიმართული - ირაკლი კობახიძე
ის კვლევითი ორგანიზაცია, რომელიც IRI-სთან მუშაობს, პირდაპირ “ნაცმოძრაობასთან“ არის დაკავშირებული, იმასაც გაყალბებულს დებს, რასაც აქვეყნებს - ირაკლი კობახიძე
ოპოზიცია ძალიან მძიმე მდგომარეობაშია, „ნაცმოძრაობის“ გაერთიანებული რეიტინგი 20%-ია, ვერც ერთი სხვა პარტია ვერ ახერხებს ბარიერის გადალახვას - ირაკლი კობახიძე GORBI-ს კვლევაზე
8 ნოემბერი იყო შავი დღე რადიკალური ოპოზიციისთვის - წყალში ჩაეყარათ მთელი ის გეგმები, რომლებსაც კანდიდატის სტატუსის საკითხს უკავშირებდნენ - ირაკლი კობახიძე
ოპოზიციის წარმომადგენლები ძალიან დიდ იმედებს ამყარებდნენ ნოემბერ-დეკემბერზე, თუმცა, ამ გეგმებს ცივი წყალი გადაესხა, როდესაც ევროკომისიამ გასცა დადებითი რეკომენდაცია - ირაკლი კობახიძე
მოსახლეობა ხედავს, რომ ერთადერთი პოლიტიკური ძალა, რომელსაც შეუძლია მშვიდობის შენარჩუნება და ქვეყნის ეკონომიკური განვითარება, არის "ქართული ოცნებაა" - კვლევებიც ამაზე მეტყველებს - კახა კალაძე
დანაშაულის პრევენციის, არასაპატიმრო სასჯელთა აღსრულების და პრობაციის ეროვნული სააგენტოს სერვისებზე ხელმისაწვდომობა იზრდება