საქართველომ დააკმაყოფილა ყველა კრიტერიუმი, რათა კანდიდატის სტატუსი მიეღო - ხორვატიის პრემიერ-მინისტრი
დღევანდელი დღე მონუმენტური ეტაპია საქართველოსა და ჩვენი ევროპული ოჯახისთვის - ქართველი ხალხის ურყევმა ნებამ თავისი სიტყვა თქვა - პრეზიდენტი
ვულოცავ ჩვენს ხალხს დამსახურებულ სტატუსს, ასევე ვულოცავ ჩვენს გუნდს, შრომა დაფასდა - ანრი ოხანაშვილი
მინდა, სრულიად საქართველოს მივულოცო ევროპული საბჭოს გადაწყვეტილება, ეს ის გადაწყვეტილებაა, რომლის საქართველომ დამსახურებულად მიიღო - შალვა პაპუაშვილი
ჩვენ დავამტკიცეთ, რომ საქართველოსთვის გზა ევროპისკენ არ არის საცალფეხო ბილიკი, ის ჩვენთვის ღირსების მაგისტრალია - ვულოცავ საქართველოს ყველა მოქალაქეს - მამუკა მდინარაძე
ვამაყობთ, რომ ვასრულებთ ჩვენს დაპირებას და კმაყოფილები ვართ ჩვენი პარტნიორებით - ურსულა ფონ დერ ლაიენი
გილოცავთ ისტორიულ დღეს, დღევანდელი გადაწყვეტილება საქართველოს მისწრაფებების, მიღწეული პროგრესის აღიარებაა - ილია დარჩიაშვილი
22:05
ეს არის უკრაინის გამარჯვება, ეს არის სრულიად ევროპის გამარჯვება - გამარჯვება, რომელიც გვაძლევს მოტივაციას, შთაგვაგონებს და გვაძლიერებს - ზელენსკი
"გილოცავთ!" - ევროკავშირის წევრი ქვეყნების ელჩები სპეციალურ მიმართვას ავრცელებენ და საქართველოს ისტორიულ თარიღს ულოცავენ
საფრანგეთის ელჩის ქართულენოვანი მილოცვა საქართველოსთვის სტატუსის მინიჭებაზე: გაუმარჯოს!
გილოცავთ! ევროპულმა საბჭომ მიიღო გადაწყვეტილება, საქართველოს მიენიჭოს ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსი - პრემიერი
თბილისში, დააკავეს უცხო ქვეყნის მოქალაქე, რომელსაც ბრალად ცოლზე ძალადობა, ნარკოდანაშაული და არასრულწლოვანი გერის მიმართ სექსუალური ძალადობა ედება
"ევროპულმა საბჭომ მიიღო გადაწყვეტილება, დაიწყოს მოლაპარაკებები უკრაინისა და მოლდოვას გაწევრიანების შესახებ, საბჭომ საქართველოს კანდიდატის სტატუსი მიანიჭა" - შარლ მიშელი