პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის გადაწყვეტილებით, რეგიონებს ახალი ავტობუსები გადაეცათ
ეს კანონი აუცილებელია ქვეყნებისთვის, თუ ევროპაში და აშშ-ში მოქმედებს, აქაც აუცილებელია - გურამ მაჭარაშვილი "დემოკრატიის დაცვის პაკეტის" შესახებ
პრეზიდენტი ამბობს, რომ "სააკაშვილის შეწყალებაზე უარი არ უთქვამს" - რატომ შეცვალა სალომე ზურაბიშვილმა პოზიცია "არა და არასდროს"?!
"ასეთი კანონმდებლობის მიღების საჭიროება ახლა არ არის, როდესაც 9 დათქმა უნდა შევასრულოთ" - ევროპარლამენტში დაინიცირებული "დემოკრატიის დაცვის პაკეტი" თბილისში დისკუსიის საგანია
ჩვენ შევძელით ის, რომ ეროვნული ფასეულობების დაცვით და ღირსებაზე დაფუძნებით მიგვეღო დამსახურებული სტატუსი - ანრი ოხანაშვილი
ნუ წარმოგიდგენიათ, რომ ოპოზიციას შეუძლია ფაქტებს და ობიექტურობას მისცეს ობიექტური შეფასება, ეს გამორიცხულია - ანრი ოხანაშვილი
OECD-ის 2024 წლის მცირე და საშუალო მეწარმეობის პოლიტიკის ინდექის მიხედვით, საქართველო რეიტინგის 12 მიმართულებიდან 11-ში, აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებს შორის, პირველ პოზიციას იკავებს
საქართველოს ბანკის გარემოს დაცვის და კლიმატის რისკის მართვის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი ქეთევან მუმლაძე გაეროს COP28 კონფერენციაში მონაწილეობდა
არ მგონია, უნგრეთის უკრაინის მიმართ წინააღმდეგობის გარდა რაიმე სახის ხელის შემშლელი ჰქონდეს საქართველოს კანდიდატის სტატუსის მიღებას - ხატია დეკანოიძე