IRI საზოგადოებრივი აზრის კვლევის შედეგებს აქვეყნებს
ადამიანებს იტაცებდნენ და აქრობდნენ, ბევრი მათგანი ოჯახებს ნაპოვნი არ ჰყავთ, კლავდნენ და აწამებდნენ, ადამიანის უფლებებს რომ დაასამარებ, რა ევროპაზე გაქვს პრეტენზია - არჩილ თალაკვაძე ოპოზიციაზე
მომავალ შაბათს რომ საპარლამენტო არჩევნები ტარდებოდეს, გამოკითხულთა 25% "ქართულ ოცნებას" მისცემდა ხმას, "ნაციონალურ მოძრაობას" -13% -IRI-ის კვლევა
რატომ დატოვეთ პარლამენტი, მთავარი პოლიტიკური ბრძოლის ველი, სადაც შეგეძლოთ დებატებში ჩართვა და გეკამათათ, თუ რაიმე საკამათო გქონდათ - არჩილ თალაკვაძე მამუკა ხაზარაძეს პასუხობს
პოლიტიკურ ბანაკს, რომელშიც "ლელოს" პრეტენზია აქვს გახდეს ფორვარდი, ამერიკის მთავრობამ გამოუქვეყნა კონტრაქტები, როგორ იხდიდნენ ფულს იმაში, რომ საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსი დაებლოკათ - თალაკვაძე
23:08
"ოცნების" პირობებში მივაღწიეთ ასოცირების ხელშეკრულებას, მივიღეთ უვიზო მიმოსვლა, თავისუფალი ვაჭრობის შესაძლებლობა, დეკემბერში ველით სტატუსს - ეს შედეგები უკვე ჩაიწერა ისტორიაში და ამას ვერცერთი პარტია ვერ შეცვლის - არჩილ თალაკვაძე
ელჩებზე თავდასხმასთან დაკავშირებით ხაზარაძის კრიტიკას დავიჯერებდი იმ შემთხვევაში, მას რომ ეყოს პოლიტიკური წონა და პირველ რიგში, გააკრიტიკოს მისი საუკეთესო მეგობარი გვარამია - არჩილ თალაკვაძე
ჩვენ რომ ვიქნებით ხელისუფლებაში, მარტო დასანქცირება არ იქნება, ეს ადამიანები, როგორც ლუსტრირებულები და სხვა ქვეყნის აგენტები, კანონის მთელი სიმკაცრით დაისჯებიან - მამუკა ხაზარაძე
ჩემთვის მნიშვნელოვანია, რომ მომავალი თაობა კითხვას არ სვამდეს, ვინმემ რატომ შეუშალა ხელი ჩვენი ქვეყნის პროგრესს ევრომიმართულებით - მამუკა ხაზარაძე