თავდაცვის სამინისტრო კერძო სექტორთან თანამშრომლობას აფართოებს
"ქურდული სამყაროს" წევრობისთვის, "ქურდული სამყაროს" საქმიანობის მხარდაჭერისა და მიმართვის ფაქტებზე, 19 პირს ბრალდება წარუდგინეს
შვეიცარიის ტურიზმის დაჯილდოებაზე თბილისმა მიიღო სპეციალური ჯილდო ნომინაციაში "დანიშნულების ადგილი, რომელიც უნდა აღმოაჩინო"
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერით, აშშ-ის უმსხვილეს გამოფენაზე ქართული სტენდი პირველად იყო წარმოდგენილი
ასეთ სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვან ადგილას, სამხრეთ კავკასიაში, საქართველო ძალიან მნიშვნელოვან როლს თამაშობს რეგიონულ სტაბილურობაში - ამას მაღალ შეფასებას ვაძლევთ - ეუთო-ს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტი
თორნიკე შენგელიას "ვირტუს ბოლონიამ" "ოლიმპია მილანო" დაამარცხა
2024 წლის ბიუჯეტი დაგეგმილია იმ გათვლით, რომ ეკონომიკური ზრდა იქნება 5,2%, ეს არის ძალიან კარგი მაჩვენებელი - ეკა სეფაშვილი
"ნაპოლის" ახალი მთავარი მწვრთნელი ჰყავს
თუ ისინი შემოვლენ და კანონპროექტზე დაიწყებენ მსჯელობას, თუნდაც მწვავე კრიტიკით, რა თქმა უნდა, ჩვენ ვითანამშრომლებთ - გურამ მაჭარაშვილი ოპოზიციაზე
18 წლამდე მორაგბეთა ნაკრებმა ნიდერლანდებს სძლია - უმცროს ბორჯღალოსნებს შანსი აქვთ, ევროპის ჩემპიონის ტიტული მეხუთედ მოიგონ
თუ რადიკალიზაციაზე უარს იტყვიან, მზად ვართ, მათთან ერთად ვიმუშაოთ კონკრეტულ საკითხებზე - ანრი ოხანაშვილი ოპოზიციაზე
ანაკლიის პორტის განვითარება იქნება საქართველოს სერიოზული ძალისხმევის მნიშვნელოვანი ელემენტი შუა დერეფანში ამ ქვეყნის მნიშვნელოვან კვანძად ქცევისთვის, რაც ახლა იმაზე მნიშვნელოვანია, ვიდრე ოდესმე ყოფილა - რობინ დანიგანი