რუსთაველის გამზირზე, საქართველოს პარლამენტის შენობის წინ დედაქალაქის მთავარი ნაძვის ხე საზეიმოდ აინთო
,, პირდაპირ ეთერშია სტრასბურგი“ - ეს სიტყვები 25 წლის წინ, "რუსთავი 2"-ის თბილისის სტუდიიდან ნათია ლაზაშვილმა გააჟღერა - 25 წლის შემდეგ კი "კურიერი" უკვე კანდიდატის სტატუსით, ეთერში ბრიუსელიდან გავიდა
პარლამენტში საშემოდგომო სესიის ბოლო დღე, ევროკავშირის ჰიმნით გაიხსნა - რა შეფასებებს აკეთებენ პოლიტიკოსები და როგორია მოლოდინები
„გილოცავ საქართველო“ - ელჩებმა ქვეყანას კანდიდატის სტატუსის მიღება მიულოცეს
ევროპა გაფართოების ახალ ტალღას იწყებს და ამ პაკეტში ერთ-ერთი საქართველოა - ის, რაც 14 დეკემბერს მოხდა ევროკავშირის სტრატეგიული გადაწყვეტილებაა
უკვე 24 საათია, საქართველო კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის მიღებას ზეიმობს - ბრიუსელის ისტორიულმა გადაწყვეტილებამ, მთელი საქართველო დედაქალაქის მთავარ მოედანზე შეკრიბა
კანდიდატის სტატუსის მიღებამ, მთელი ქვეყანა გააერთიანა - თავისუფლების მოედანი დღეს დიდი ზეიმის, სიხარულის და ემოციების გამოხატვის ადგილია
მაკა ბოჭორიშვილი: ის ისტორიული ოცნება, რაც საქართველოს ჰქონდა - ყოფილიყო ევროპული ოჯახის წევრი, ფაქტობრივად, რეალობა ხდება
მადლობა ყველას, ვინც კანდიდატის სტატუსის მოპოვებაში წვლილი შეიტანა - კახა კალაძე
დიახ, ჩვენ არ დავდექით ცალ ფეხზე და მუხლის ჩოქებზე, არამედ დავდექით მტკიცედ და ღირსეულად მოვიპოვეთ გამარჯვება - ირაკლი ღარიბაშვილი