გორის მუნიციპალიტეტში, მამამ შვილი მოკლა
იმპიჩმენტის პროცედურის პარლამენტში მიმდინარეობისას, ჩვენი ფრაქცია სხდომათა დარბაზში არ იქნება, სხვა ოპოზიციონერებსაც მოვუწოდებდით, იგივე გააკეთონ - თინა ბოკუჩავა
საკონსტიტუციო სასამართლოს სამი მოსამართლე თუ ავითარებს აზრს, რომ ზურაბიშვილს არ დაურღვევია კონსტიტუცია, გამოდის, ისინიც უპირისპირდებიან პროფესიულ ღირსებას - ირაკლი კობახიძე
ომი დაიწყო სალომე ზურაბიშვილმა კონსტიტუციის დარღვევით და მან ეს ომი წააგო, რადგან გაიმარჯვა სამართლის და კონსტიტუციის უზენაესობამ - ირაკლი კობახიძე
მივესალმებით პოლარიზაციის გაღრმავებას "ნაციონალურ მოძრაობაში", რაც უფრო დასუსტდება ეს ოფშორული ორგანიზაცია, უფრო გაჯანსაღდება ქართულ სივრცეში პოლიტიკა - რატი იონათამიშვილი
პარლამენტს შეუძლია მოიწვიოს პირი, ვის მიმართაც იმპიჩმენტის საკითხი განიხილება, მონაწილეობის მისაღებად, დავუკავშირდებით პრეზიდენტის აპარატს და ვიკითხავთ - შალვა პაპუაშვილი