დაგეგმილია საერთაშორისო სტანდარტის 212 ვაგონის შესყიდვა და ჩანაცვლება - კახა კალაძე
პრემიერის ხელმძღვანელობით, დემოგრაფიულ საკითხთა განმხილველი საბჭოს სხდომა გაიმართა - საუბრის ერთ-ერთი თემა აბორტის საგანგაშო სტატისტიკა იყო
პარლამენტმა დავით სერგეენკოსთვის საპარლამენტო უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტას მხარი დაუჭირა
9 დათქმა, მოცულობით, ათჯერ ნაკლებია წინა 12 რეკომენდაციასთან შედარებით - ეს იმას ნიშნავს, რომ გასული 20 თვის განმავლობაში უამრავი რამ გაკეთდა ხელისუფლების მხრიდან - ირაკლი კობახიძე
რუსეთმა აფხაზეთისთვის ელექტროენერგიის უფასო მიწოდებაზე უარი თქვა - სოხუმს სასწრაფოდ ესაჭიროება 2 მილიონი დოლარი
"ლელოს" ტელევიზიების იმედი აქვს, ერთს უხდის 200 ათასს, მეორეს კი 240 ათასს, ეს იყო კეზერაშვილ-ხაზარაძის გარიგება, ფული არ გიშველის, როდესაც შენი სახეები არიან გეგელია, ბუაძე, დათუნაშვილი თუ თაზუნაშვილი - ირაკლი კობახიძე
გახარიამ გაამწარა და გადაიმტერა უამრავი ადამიანი თავისსავე პარტიაში - ირაკლი კობახიძე
შეგიძლიათ, გაიხსენოთ, წარსულში რა კვლევებს აქვეყნებდა IRI, NDI - იმდენჯერ ააცილეს პროგნოზი საარჩევნო შედეგებს, რომ დარწმუნებული ვარ, საკუთარ თავსაც აღარ ენდობიან - ირაკლი კობახიძე
სადაც ვენეციის კომისიამ გვითხრა, რომ კონკრეტული ნორმები ეწინააღმდეგებოდა სამართლებრივ პრინციპებს, იქ ყველა შესაბამისი რეკომენდაცია გავითვალისწინეთ - ირაკლი კობახიძე
საქართველო ძალიან აფასებს ვენეციის კომისიასთან თანამშრომლობას და მის მიერ მომზადებულ მოსაზრებებს სხვადასხვა კანონპროექტთან დაკავშირებით - შალვა პაპუაშვილი ვენეციის კომისიის დელეგაციას
საარჩევნო პროცესები, ანტიკორუფციული მიმართულება და სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის რეფორმირება - ვენეციის კომისიის წევრები ოპოზიციის წარმომადგენლებს შეხვდნენ