პრეზიდენტმა ოთარ ფარცხალაძეს მოქალაქეობა შეუწყვიტა
პარლამენტმა შეასრულა ევრორეკომენდაციების კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი პუნქტი, იუსტიციის უმაღლესი საბჭო დააკომპლექტა კიდევ ორი წევრით - არჩილ თალაკვაძე
კოლეგა ოპოზიციონერი დეპუტატები ფიქრობენ, რომ დილარ ხაბულიანის ბარათის გამოყენება მოხდა სხვა დეპუტატის მიერ - თინა ბოკუჩავა იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს არამოსამართლე წევრების კენჭისყრაზე
ღაზას მაცხოვრებლები ჩვენი მტრები არ არიან, მნიშვნელოვანია საზოგადოებამ გამიჯნოს "ჰამასი" და პალესტინელი ხალხი, "ჰამასი" არ წარმოადგენს პალესტინელ ხალხს - ისრაელის ელჩი საქართველოში
ნუ გახდები მკვლელი - "თბილისი ენერჯი" მოსახლეობას აფრთხილებს
საქართველოს მხარდაჭერა ისრაელისადმი არის ძალიან ძლიერი, მადლიერები ვართ, რომ საქართველო ჩვენს გვერდზე დგას - ისრაელის ელჩი ჰადას მეიცადი
მოწმენდილ ცაზე მეხი იყო "ნაცმოძრაობისთვის," ევრორეკომენდაციის ეს პუნქტი სრულად შევასრულეთ და ეს ევროდავალება ჩავხურეთ - მამუკა მდინარაძე იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს 2 არამოსამართლე წევრის არჩევაზე
პარლამენტმა იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს არამოსამართლე წევრებად ლევან ნემსაძე და გოგა კიკილაშვილი აირჩია
მინდა ვეტერანებს მივულოცო დღევანდელი დღე, მადლობა თავგანწირვისთვის, რომ არა ისინი, დღეს არ ვიცი რომელი ქვეყნის დროშის ქვეშ გავმართავდით სხდომას - ალეკო ელისაშვილი