კლიმატ-გონივრული ირიგაციის სექტორის განვითარებისთვის, საქართველო აზიის განვითარების ბანკისგან 45 მილიონ ევრომდე მიიღებს
კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტში "გლობალური მეწარმეობის კვირეულის" დასკვნითი ღონისძიება გაიმართა
სოფლის მეურნეობის, კვების მრეწველობის, გადამმუშავებელი და შემფუთველი ტექნოლოგიების რიგით 21-ე საერთაშორისო გამოფენა გაიხსნა
"არავითარი მიზეზი ასეთი პროვოკაციებისა და ყალბი აჟიოტაჟების მოწყობისთვის არ არსებობს" - მიხეილ სარჯველაძე პარლამენტში მომხდარ დაპირისპირებაზე
საავტომობილო გზების დეპარტამენტი გზებზე არსებული მდგომარეობის შესახებ ინფორმაციას ავრცელებს
ვაკის პარკში ბოლშევიკების მიერ ანტისაბჭოთა აჯანყების მომზადებისათვის დახვრეტილი 15 ქართველი სამხედროს ისტორია ყველა სკოლაში უნდა ისწავლებოდეს - სალომე ზურაბიშვილი
თინა ბოკუჩავა ლევან მგალობლიშვილის პასუხისმგებლობის საკითხის დაყენებას ითხოვს - რა მოხდა პარლამენტში
2024 წლის დასაწყისში მე შემოგთავაზებთ საინფორმაციო ბომბს, რომელიც თვალს აგიხელთ, თუ ვინ არის სინამდვილეში ვლადიმერ ალექსანდროვიჩი - არესტოვიჩი ზელენსკიზე
ჩხუბი და დაპირისპირება პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე - რატომ დაუპირისპირდნენ ერთმანეთს "ქართული ოცნებისა" და ენმ-ს დეპუტატები
სალომე ზურაბიშვილის ინტერვიუ Le Mond-თან არის შეკვეთილი მასალის კლასიკური ნიმუში - ზაალ ანჯაფარიძე
დიმიტრი ხუნდაძე: ვიოლა ფონ კრამონმა ფაქტობრივად გასცა ოპოზიციის შეთქმულება 2024 წლის არჩევნებთან დაკავშირებით - თურმე კიდევ ერთი რევოლუციური სცენარისთვის ემზადებიან
პენიტენციური კოდექსის მიღების შემდეგ ყველა სახის პაემანი გახდება უფასო, მოსამსახურეები თანამდებობრივი და წოდებრივი სარგოს გარდა, წელთა ნამსახურობის დანამატს მიიღებენ - რატი ბრეგაძე
მივიღოთ გადაწყვეტილება და დავაბრუნოთ ეს ადამიანი იქ, სადაც უნდა იყოს - რუსთავის მე-12 დაწესებულებაში, იქ არის მისი ადგილი, ამ სიმძიმის დამნაშავე საქართველოს ძალიან ცოტა ჰყავს - სოზარ სუბარი სააკაშვილზე
სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტომ ევროკომისიის აკრედიტებული კომპანიის აუდიტი წარმატებით გაიარა, საქართველოს ელექტრონული ხელმოწერა ევროკავშირის რეგულაციებს შეესაბამება - რატი ბრეგაძე
სებ-ზე პოლიტიკური აქტორების მხრიდან მუდმივი შეტევების მიუხედავად, ეროვნულმა ბანკმა შეძლო ჯანსაღი სისტემისა და სტაბილურობის შენარჩუნება - ლადო პაპავა
სენაკის რაიონის ერთ-ერთი სკოლის დირექტორი და მასწავლებლები, რომლებსაც პირადი ცხოვრების ამსახველი კადრების გავრცელებაში ედებოდათ ბრალი, უდანაშაულოდ ცნეს - პროკურატურა გადაწყვეტილებას ასაჩივრებს
პარლამენტი მინისტრის საათის ფორმატში იუსტიციის მინისტრს უსმენს - რა კითხვები ჰქონდა ოპოზიციასა და უმრავლესობას რატი ბრეგაძესთან
ჩვენ გვაწყობს, იმიტომ, რომ რადიკალები რომ ერთიანდებიან, ამომრჩეველს უფრო უადვილდება არჩევანის გაკეთება - ირაკლი ზარქუა "ლელოსა" და გახარიას პარტიის სავარაუდო ალიანსზე
პერსპექტივა არ ექნებათ, იმიტომ არ ექნებათ, რომ ისინი მიყვებიან ნაცების მესიჯბოქსს - მამუკა მდინარაძე "ლელოსა" და პარტია "საქართველოსთვის" შესახებ