ეროვნული სატყეო სააგენტოს ინიციატივით, ქვეყნის მასშტაბით "საქმიანი ეზოების" მოწყობა მიმდინარეობს
საქართველოს ხელოვანები განცხადებით საქპატენტს მიმართავენ
პრეზიდენტობის სურვილი რომ გამოთქვა, მაშინ არ იყო ბიძინა ივანიშვილი ოლიგარქი? თუ ოღონდ საწადელი აესრულებინა და ყველაფერზე თანახმა იყო? - ლევან ნიკოლეიშვილი სალომე ზურაბიშვილზე
ბრძოლის ველზე ძალიან რთული ვითარებაა, მაგრამ ეს არ არის არგუმენტი ნაკლები მხარდაჭერისთვის, ეს არის არგუმენტი მეტი მხარდაჭერისთვის - იენს სტოლტენბერგი
"პრეზიდენტის ფუნქციები ზურაბიშვილის ხელში არის როგორც ბავშვის ხელში ასანთი, გვევალება ავუხსნათ საზოგადოებას, რომ ის არასრულწლოვანია და მის ქმედებებზე პასუხს ვერ აგებს" - გურამ მაჭარაშვილი
აუცილებლად უნდა დავსვა კითხვა ძველი პირადობის მოწმობებთან დაკავშირებით - ხატია დეკანოიძე
სამწუხაროდ, ამ ქვეყანაში ერთი კი არა რამდენიმე ოლიგარქია, როგორც ჩანს პარტიების უმრავლესობას ყველას თავ-თავისი ოლიგარქი ჰყავს - მიხეილ დაუშვილი
კითხვა იქნება, როდის უნდა დაუბრუნდეს იმ ლოკაციას, სადაც დანარჩენი პატიმრები იხდიან სასჯელს - ირაკლი ზარქუა მიხეილ სააკაშვილზე
"თუ შემორჩა თავმოყვარეობა და ღირსება გადადგეს, თუ არა და ბოდიში მოიხადოს და შეეშვას ამ მავნებლობას, სხვაგვარად არ გამოდის" - ირაკლი ზარქუა პრეზიდენტის მორიგ ინტერვიუზე