ვახტანგ გომელაური საქართველოში ისრაელის ელჩს, ჰადას მეიცადს შეხვდა
ირაკლი კობახიძე პრეზიდენტზე: ომის დაწყებიდან რამდენიმე დღის შემდეგ, მისი წინადადება იყო გამაოგნებელი: "აგერ, ზელენსკი მსოფლიო გმირი გახდა და თქვენ რას აკეთებთო" - იქიდან მოყოლებული, სალომე ზურაბიშვილი არის იქ, სადაც კოლექტიური "ნაცმოძრაობაა"
"ოპოზიციამ გამოცდა ჩააბარა" - რომან გოცირიძე პრეზიდენტის იმპიჩმენტზე
ნათია თურნავა - ემიგრანტების ოჯახები, მეზღვაურები, საერთაშორისო ორგანიზაციებში დასაქმებულები და სხვა პირები ნებისმიერი ოდენობის სესხს მიიღებენ იმ ვალუტაში, რა ვალუტაშიც შემოსავალი აქვთ
ჩემს შესახებ არასწორი მონაცემების მიზანმიმართულად გავრცელება, ემსახურება საზოგადოების შეცდომაში შეყვანას - იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ახალი წევრი გოგა კიკილაშვილი
მიუხედავად იმისა, რომ კვირების მანძილზე გვესმოდა ბრალდებები ჩვენი ფრაქციის წინააღმდეგ, ჩვენ არ მივიღეთ ამ პოლიტიკური ცირკის არცერთ მოქმედებაში მონაწილეობა - თინა ბოკუჩავა
სალომე ზურაბიშვილსაქვს ასეთი დავალება, რომ სცადოს ქვეყნის გაყვანა კონსტიტუციური ჩარჩოებიდან, ნებისმიერ ასეთ ქმედებას ექნება სათანადო რეაგირება - ირაკლი კობახიძე
საქართველოს პრეზიდენტის იმპიჩმენტი არ შედგა - საკითხს მხარი 86-მა დეპუტატმა დაუჭირა, რაც არასაკმარია
"აგერ, ზელენსკი მსოფლიო გმირი გახდა და თქვენ რას აკეთებთო...მის ხელში რომ ყოფილიყო საშინაო და საგარეო პოლიტიკის განხორციელება, იმ დღეს იქნებოდა ბავშვი ასანთით ხელში" - ირაკლი კობახიძე პრეზიდენტზე