პირველი ოფიციალური სამუშაო ვიზიტით, საქართველოში გერმანიის შინაგან საქმეთა ფედერალური მინისტრი ჩამოვიდა
განადგურებული სახლები, ასობით ევაკუირებული და ელექტროენერგიის გარეშე დარჩენილი მოსახლეობა - არგენტინაში ძლიერ ქარიშხალს მსხვერპლი მოჰყვა
4 დაღუპული და 8 დაჭრილი - "ცაჰალის" ინფორმაციით, ჯაბალიაში, სადაც პალესტინელი დევნილების ყველაზე დიდი თავშესაფარია, "ჰამასის" ერთი დაჯგუფება გაანეიტრალეს
სალომე ზურაბიშვილის განცხადებები სტატუსის მიღებამდე - მმართველი გუნდის შეფასებით, 15 დეკემბერს სალომე ზურაბიშვილს სიტყვით გამოსვლის მორალური უფლება არ ჰქონდა
წლის შეჯამებისას, პრემიერ-მინისტრმა გამოსვლის მნიშვნელოვანი ნაწილი საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებას და საგარეო პრიორიტეტებზე საუბარს დაუთმო
11 წლიანი მმართველობის შედეგები და ქვეყნის წინსვლა - საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენლები ირაკლი ღარიბაშვილის წლიურ ანგარიშს აფასებენ
როგორი იყო საქართველოსთვის 2023 წელი - პრემიერ-მინისტრმა წლიური ანგარიშის დიდი ნაწილი ეკონომიკურ წარმატებებს დაუთმო
Businessinsider: "ერმაკი უკრაინაში ოლიგარქიის ახალ სისტემას ქმნის"
თბილისში 13 წლის გიორგი ვარაზაშვილს მეორე დღეა ეძებენ - ოჯახი საზოგადოების დახმარებას ითხოვს
თუ ჩავეძიებით სინამდვილეში რა არის ეკონომიკური ზრდა, ვერ ვიპოვით ვერცერთ მნიშვნელოვან წყაროს, რომელიც მთავრობის ქმედებებთან იქნება დაკავშირებული - ალექსანდრე რაქვიაშვილი
სალომე ზურაბიშვილი იყო არა ხალხთან, არამედ ხალხში, ხალხთან იყო საქართველოს ხელისუფლება, რომელმაც ხალხს მოუტანა კანდიდატის სტატუსი - შალვა პაპუაშვილი
"ცალსახად ჩანდა როგორია განსხვავება ჩვენსა და წინა ხელისუფლებას შორის" - მინისტრები საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილის წლიური ანგარიშის შეჯამებას აფასებენ
კიდევ რამე დამაზიანებელი არ ეთქვა, ალბათ სჯობდა ამისგან თავი დაგვეცვა, შესანიშნავად წარიმართა ის ღონისძიება ზურაბიშვილის გარეშეც - მიხეილ სარჯველაძე
პრემიერის ანგარიში შეეხებოდა ათწლიანი პერიოდის შეჯამებას, კარგად გამოჩნდა, რა მიღწევები აქვს საქართველოს - შალვა პაპუაშვილი
სალომე ზურაბიშვილს ერთხელ ვერ ვათქმევინეთ ბოლომდე, რომ საქართველო იმსახურებდა კანდიდატის სტატუსს, ასეთ ადამიანს არავითარი მორალური უფლება არ ჰქონდა, ხალხთან ერთად ეზეიმა კანდიდატის სტატუსი - ირაკლი კობახიძე
გვაქვს ძალიან კარგი ტემპი ყველა მიმართულებით და ამისთვის განსაკუთრებული მადლობა ეკუთვნის პრემიერს და მთლიანად სამთავრობო გუნდს - ირაკლი კობახიძე