2011 წელს სოფლის მეურნეობისა და გარემოს დაცვის სამინისტროების ბიუჯეტი, ერთობლივად, 100 მლნ ლარს შეადგენდა, წელს 600 მილიონზე მეტია და 2024 წელს იქნება 688 მლნ ლარი - თითქმის 7-ჯერ გაიზარდა სამინისტროს ბიუჯეტი - პრემიერი
15:49
2012 წელს ფართოზოლოვანი ინტერნეტის აბონენტების რაოდენობა 400 000 მდე იყო დაახლოებით, შარშან უკვე 160%-ით იყო გაზრდილი და მილიონს გადააჭარბა აბონენტების რაოდენობამ - პრემიერი
2012 წელს კომპიუტერული და საინფორმაციო მომსახურების ექსპორტი შეადგენდა სულ რაღაც 3.8 მილიონ დოლარს, უკვე წელს, 500 მილიონ დოლარს გადააჭარბა საინფორმაციო მომსახურების ექსპორტმა - ირაკლი ღარიბაშვილი
"აწარმოე საქართველოში" პროგრამის ამოქმედების დღიდან, სხვადასხვა პროგრამის ფარგლებში, დაფინანსდა 12,000-მდე პროექტი, შეიქმნა 70,000-ზე მეტი სამუშაო ადგილი და გაიცა 400 მლნ ლარზე მეტი დაფინანსება - ირაკლი ღარიბაშვილი
ბოლო 11 წლის განმავლობაში, სიღარიბე ფაქტობრივად განახევრდა. 2012 წელთან შედარებით ნახევარ მილიონზე მეტმა ადამიანმა დააღწია თავი სიღარიბეს - ღარიბაშვილი
2012 წელს, დასაქმებულთა საშუალო ხელფასი იყო დაახლოებით 750 ლარი, 1850 ლარამდე არის გაზრდილი, ანუ 2.5-ჯერ გაიზარდა დასაქმებულთა საშუალო ხელფასი ბოლო 11 წელში - ირაკლი ღარიბაშვილი
2003-2012 წლებში, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები, წლიურად, საშუალოდ, 950 მილიონი დოლარი იყო, 2013-2022 წლებში, ეს რიცხვი 1.5 მილიარდ დოლარამდე გაიზარდა, აქაც თითქმის 60%-იანი ზრდა, ბოლო 11 წელიწადში - პრემიერი
ბოლო 11 წელიწადში, საშუალოდ, წლიურად, დასრულდა 2.1 მლნ. კვ.მ ფართობის მშენებლობები, რაც 2.5-ჯერ აღემატება 2006-2012 წლებში ექსპლუატაციაში შესული შენობების საერთო ფართობის საშუალო მოცულობას - პრემიერი
2012 წელს, დღგ-ს ზედმეტობის სახით, ბიზნესს დაუბრუნდა 140 მლნ ლარი, წელს უკვე დაუბრუნდა 2 მილიარდ 200 მილიონი ლარი და მომდევნო წელს დაბრუნებული თანხა იქნება 2 მილიარდ 500 მილიონი ლარი - პრემიერი
საქართველოს ბანკის Student და sCool Card - ის მფლობელები საზოგადოებრივ ტრანსპორტში ციფრული საფულით გადახდისას შეღავათიანი ტარიფით ისარგებლებენ
ქალაქი ფოთი ადგილობრივ თვითმმართველობათა ეროვნული ასოციაციის მიერ გამოცხადებული კონკურსის გამარჯვებულია
ბიუჯეტი 2012 წელს იყო დაახლოებით 8 მილიარდ 500 მილიონამდე, გაისად იქნება 28 მილიარდ 700 მილიონი - აქაც, თითქმის გავასამმაგეთ ბიუჯეტი ბოლო 11 წელიწადში, 20 მილიარდით გაიზარდა ჩვენი ქვეყნის მთლიანი ნაერთი ბიუჯეტი - ირაკლი ღარიბაშვილი
საია-მ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოსა და იუსტიციის უმაღლესი სკოლის წინააღმდეგ საქალაქო სასამართლოში სარჩელები წარადგინა
"ანტიკორუფციული გარემოს ხელშეწყობა, რისკების შეფასებისა და პრევენციული ღონისძიებების გაძლიერებით" - ანტიკორუფციული ბიუროსა და ფინანსთა სამინისტროს ჰარმონიზაციის ცენტრის ორგანიზებით, კონფერენცია გაიმართა
წყალდიდობაა ავსტრალიაში - წყალდიდობამ ავსტრალიის ჩრდილოეთით მდებარე რამდენიმე ტურისტული ქალაქი დააზარალა
ყველაზე დიდი განსაცდელი ავარიდეთ ხალხსა და ქვეყანას, ავიცილეთ ომი და მშვიდობიანად, გონივრულად და მტკიცედ გავიყვანეთ ჩვენი ქვეყანა სამშვიდობოზე - პრემიერი
2012 წელს, ჩვენი ქვეყნის სუვერენიტეტის განმტკიცების გზას დაადგა ჩვენი ხელისუფლება, მას შემდეგ, რაც ბიძინა ივანიშვილმა და „ქართულმა ოცნებამ“ გადაიბარა ჩვენი ქვეყნის მართვის სადავეები - პრემიერი
განსაკუთრებული მადლობა აშშ-ის მთავრობას, ბატონ სალივანს, აშშ-ის ახალ ელჩს, რომელიც პირადად ჩავიდა ბრიუსელში და კანდიდატის სტატუსის გულმხურვალე მხარდამჭერი იყო - ირაკლი ღარიბაშვილი
22 დეკემბრამდე საქართველოში ცივი და უნალექო ამინდია მოსალოდნელი - გარემოს ეროვნული სააგენტო უახლოესი დღეების ამინდის პროგნოზს აქვეყნებს
კანდიდატის სტატუსი არის გამარჯვება ქართველი ხალხის და, მათთან ერთად, ხელისუფლების, საქართველო აგრძელებს ღირსეულად სვლას ევროპული ინტეგრაციის გზაზე - ლევან დავითაშვილი
საქართველოს მორაგბეთა ნაკრების მთავარი მწვრთნელი რიჩარდ კოკერილი იქნება
ფერმერების მიერ მიღებული 7 მილიონი ლარის ოდენობის შემოსავალი და სახელმწიფო სუბსიდია, რომელიც 2 მილიონ აჭარბებს - როგორია არასტანდარტული ვაშლის რეალიზაციის წლევანდელი პროგრამის შედეგები