128 დაღუპული და 600-ზე მეტი დაზარალებული - დამანგრეველმა მიწისძვრამ ჩრდილოეთ ჩინეთში 5 000-ზე მეტი შენობა ჩამოშალა
გერმანიამ საქართველო უსაფრთხო ქვეყნად გამოაცხადა - რა თქვა ოფიციალური ვიზიტით მყოფმა გერმანიის შს მინისტრმა და რას გულისხმობს ბერლინსა და თბილისს შორის გაფორმებული ხელშეკრულება
ათასობით პროცენტით გაზრდილი ფასები მედიკამენტებზე, რომლებზეც რეფერენტული ფასი ჯერ არ მოქმედებს - ჯანდაცვის უწყება კონკურენციის სააგენტოს მიმართავს
პრეზიდენტმა ამირან გამყრელიძე ბრწყინვალების ორდენით დააჯილდოვა
გილოცავთ კანდიდატის სტატუსზე გადაწყვეტილებას, ეს ისტორიული მომენტია, ველოდებით, რომ საქართველო შეასრულებს ცხრა რეკომენდაციას - ხავიერ კოლომინა
ჩვენ გვჭირდება პოლიტიკური გადაწყვეტილება, რამდენად ვხედავთ ქვეყანაში მზაობას, იყოს ინტეგრირებული ალიანსში, ამ პროცესში ჩვენ გვჭირდება გარკვეული მოთხოვნების შესრულება - ხავიერ კოლომინა
ჩემი აზრით, საქართველოს ვაშინგტონის სამიტზე მისაწვევად, საკმარისი საფუძველი არსებობს - ხავიერ კოლომინა
ამერიკას შევახსენე თავისი ისტორიული პასუხისმგებლობა - აიმაღლოს ხმა ისრაელის შესაჩერებლად - ერდოღანი ბაიდენთან შეხვედრაზე
"რუსთავის წყალი" და GWP გაერთიანდა - რუსთავის მოსახლეობას GWP მოემსახურება
პრეზიდენტმა NATO-ს გენერალური მდივნის სპეციალურ წარმომადგენელთან ევროატლანტიკური ინტეგრაციისა და ნატო-საქართველოს ურთიერთობების საკითხი განიხილა
"მივმართავთ ყველა მხარეს: პოლიტიკური მიზნებიდან გამომდინარე, ნუ შეიყვანენ ამომრჩევლებს შეცდომაში და ნუ დააზიანებენ საარჩევნო გარემოს" - ცესკო საზღვარგარეთ საარჩევნო უბნების შექმნასთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებს
"ქართული ოცნების" ხელისუფლების პერიოდში გახდა შესაძლებელი, ერთხელ და სამუდამოდ, სიმართლე დამტკიცებულიყო - გიგა ოთხოზორიას მკვლელობის საქმეზე სახელმწიფო ჩართული იყო, როგორც მესამე მხარე - რატი ბრეგაძე