3 ოქტომბერს თბილისის რამდენიმე უბანს ელექტროენერგიის მიწოდება შეეზღუდება - ქუჩების ჩამონათვალი
"ღვინის დღეები" საქართველოში - ადგილობრივებს და უცხოელ ვიზიტორებს ყველა ქალაქში გასართობი ღონისძიებები და კონცერტები ელოდებათ
ჰექტარზე 3 500 ლარი - სახელმწიფო სეტყვის შედეგად დაზარალებულ მევენახეებს კომპენსაციას გადაუხდის
ქართველი ახალგაზრდები, რომლებიც მსოფლიოში ცნობილ უმაღლეს სასწავლებლებში სახელმწიფოს დახმარებით სწავლობენ - პრემიერი კურსდამთავრებულებს შეხვდა
ათენში საქართველოს მოქალაქე საკუთარ სახლში ოჯახის თვალწინ მოკლეს - რას ყვებიან ემიგრანტები "კურიერთან"
უპრეცედენტო პროცესი - სალომე ზურაბიშვილს კონსტიტუციის დარღვევის გამო ხვალ საკონსტიტუციო სასამართლოში ელოდებიან
ცვლილებები შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ კანონში - რა შემთხვევაში იკრძალება აქციაზე კარვის ან სხვა კონსტრუქციების მოწყობა
ხელისუფლება ნებისმიერი სახის ანტიკონსტიტუციური ქმედების მიმართ უმკაცრესი იქნება - კანვასის ტრენინგები საქართველოში და პრემიერ-მინისტრის შეფასება
სერბი ტრენერების რევოლუცია: პოლიციელების შეურაცხყოფა, ანძის დაკავება და ტელევიზიების გათიშვა - რა დააფინანსა USAID-მა და რას აპირებს ხელისუფლება
გრიგორიადისის მხარდაჭერა, მისი გათავისუფლების მცდელობა არის მესიჯი ახალგაზრდების კრიმინალში ჩართულობის კუთხით, რომ ისინი არ დაისჯებიან - მამუკა მდინარაძე
რადგან სალომე ზურაბიშვილი ბელგიაში არ მიდის, მიდის პროცესზე, ასე გამოდის, "შემეშინდა", რომ კონსტიტუციური დავის ფარგლებში ირაკლი კობახიძე არ დაჩაგროს - მამუკა მდინარაძე
ქვეყნის გარედან თუ შიგნიდან განზრახული აქვთ ძალადობრივი გზით ხელისუფლების შეცვლა, ფიქრობენ, რომ არჩევნებით ეს ოპოზიციას არ შეუძლია, შემდეგი მიზანია საქართველოს მეორე ფრონტად ქცევა - მამუკა მდინარაძე
თბილისმა ბოლო დროის ერთ-ერთ ყველაზე მასშტაბურ კონცერტს უმასპინძლა - ქართველი მსმენელის წინაშე ბრუნო მარსი წარსდგა
"ბეთლაივი" აგრძელებს ქართულ სპორტთან აქტიურ თანამშრომლობას - კომპანია წყალბურთის კლუბ "დინამო თბილისის" გენერალური სპონსორია
სამაგისტრო პროგრამა, რომელიც განათლების საერთაშორისო ცენტრს აქვს, კიდევ უფრო გაძლიერდება, მსგავსი მომდევნო წლისთვისაც არის გათვალისწინებული - გიორგი ამილახვარი
ზეწოლაა, როდესაც ქვეყნის გადატრიალების ბრალდებას გიყენებენ - გიორგი მელაძე სუს-ის განცხადებაზე
8 წლის განმავლობაში 1200-მდე წარმატებული სტუდენტი დავაფინანსეთ, ამაში სახელმწიფომ 42 მილიონი ლარის ინვესტიცია განახორციელა - პრემიერი
"ქართული ოცნების" ქალთა ორგანიზაცია სკრინინგის მნიშვნელობის შესახებ საინფორმაციო კამპანიას მართავს - მიზანი, ძუძუს კიბოს პრევენციაა