ფოთის "კოლხეთი“ ეროვნულ ლიგაში დაბრუნდა
მიდის პროცესი, რომელიც ამ ორგანიზაციას აუცილებლად მიიყვანს პოლიტიკურ ლიკვიდაციამდე - გურამ მაჭარაშვილი "ნაცმოძრაობაზე"
"გვამი მთელი ღამის განმავლობაში გარეთ ეგდო, სავარაუდოდ, ცხოველებმაც მოახდინეს მასზე ზემოქმედება - გარშემო შემოჭმული ჰქონდა ჭრილობები" - მეზობელი ქალის ნაჯახით მკვლელობის საქმეზე დაკავებულს, აღკვეთის ღონისძიების სახით, პატიმრობა შეეფარდა
ყოფილი ცოლის მკვლელობის მცდელობისა და მისი მეუღლის მკვლელობის ფაქტზე დაკავებულ კაცს, აღკვეთის ღონისძიების სახით, პატიმრობა შეეფარდა
საქართველო გააგრძელებს გლობალურ ძალისხმევაში საკუთარი წვლილის შეტანას - ირაკლი ღარიბაშვილი გაერო-ს კლიმატის ცვლილებების სამიტზე
ხაბეიშვილი შიდა ბრძოლებითაა დაკავებული, პარტიაში ბევრია ახლა "სახმალაო" - იაგო ხვიჩია
ბექა ოდიშარია სალომე ზურაბიშვილის განცხადებაზე - ხალხისთვის თვალში ნაცრის შეყრა მთავრდება იმით, რომ პოლიტიკოსები კარგავენ რეიტინგსა და ნდობას
გია ცაგარეიშვილი სალომე ზურაბიშვილის განცხადებაზე - როგორც ჩანს, მოსვენებას არ აძლევს ის, რომ მხილებული იყო კონსტიტუციის უხეშ დარღვევაში და ახლა განაზოგადებს თავის შემთხვევას, რომელიც მხოლოდ მისი ბრალია
რადიკალური ოპოზიციის მხრიდან სამუშაო ჯგუფების საბოტაჟი გაგრძელდება, შეეცდებიან, 15 დეკემბრამდე სირთულე შეუქმნან ქვეყანას ევროინტეგრაციის გზაზე - პრეზიდენტი არის მექანიზმი, რომელსაც ოპოზიცია იყენებს - გია ვოლსკი
ტერორიზმთან ბრძოლის სფეროში აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიში არის საქართველოს წარმატებისა და სანდოობის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ინდიკატორი და საზომი - ირაკლი ბერაია
პუტინმა სამხედროთა რაოდენობის 1,32 მილიონამდე გაზრდა ბრძანა - The Guardian
ჩაიბარებს ანგარიშს, დარწმუნებული ვარ, არ იქნება გახარებული იმ მდგომარეობით, რომელსაც ეს ბატონები თავიანთ პატრონს ლონდონში ჩაუტანენ - გიორგი ცაგარეიშვილი "ნაცმოძრაობის“ წევრების კეზერაშვილთან ვიზიტზე
ყველას აქვს ძალაუფლების მოხვეჭის სურვილი და რის გარშემო უნდა გაერთიანდნენ? ვინც გაერთიანებული ვართ, პროცესიც ევროპულად მიდის "ქართულ ოცნებაში" - ბექა ოდიშარია ოპოზიციური პარტიების შესაძლო გაერთიანებაზე
"ნარჩენების მართვა ეკონომიკის ერთ-ერთი შემადგენელი ნაწილია და, შესაბამისად, მნიშვნელოვანია ამ პროცესში ბიზნესსექტორისა და სახელმწიფო უწყებების თანამშრომლობა" - ოთარ შამუგიამ ელექტრონარჩენების მართვის თემაზე გამართული ღონისძიება გახსნა
გერმანიაში, დიდთოვლობის გამო, საჰაერო მიმოსვლა შეფერხდა - მიუნხენის აეროპორტში დღეისთვის დაგეგმილი რამდენიმე რეისი გადაიდო