როგორ აფასებს ოპოზიცია აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის წლიურ ანგარიშს
უმაღლესი შეფასება, რომელსაც საქართველოს ანტიტერორისტული საქმიანობა იღებს, განპირობებულია იმ მიღწევებით, რომლებიც ჩვენი სახელმწიფო სტრუქტურების მაღალი დონის პროფესიონალებს აქვთ - გიორგი ვოლსკი აშშ-ის სახდეპარტამენტის ანგარიშზე
უკანონოდ გაცემული ძლიერმოქმედი ფსიქოტროპულები - რას აცხადებენ გორის კლინიკაში, სადაც სამედიცინო დაწესებულებასა და ექიმებს საქმიანობა აუკრძალეს
"ნაციონალურ მოძრაობად“ წოდებული კომუნისტური პარტია, რომელიც ბოლშევიკებად და მენშევიკებად დაიშალა, არ ჩაერთვება ევროკომისიის 9 დათქმის შესრულებაში, მათ არ სურთ ევროკავშირის სრულფასოვანი წევრობა - ბექა ოდიშარია
თბილისში, უნივერსიტეტის ქუჩაზე, საგზაო მოძრაობა 4 დეკემბერს ორმხრივად აღდგება
საქართველოში სერიოზულად ვუდგებით კლიმატურ კრიზისებთან გამკლავების როლს და ამ მიმართულებით მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადავდგით - ირაკლი ღარიბაშვილი
ბოტანიკური ბაღი შოკოლადის საახალწლო ფესტივალს მასპინძლობს
გიორგი ვოლსკი "ნაცმოძრაობის" ლიდერების კეზერაშვილთან შეხვედრაზე: მთავარი თემა იქნება "ნაცმოძრაობის" ფინანსური რესურსით გადარჩენა, რომელიც დღის წესრიგში დგას
პატარა ნენეს საზოგადოების დახმარება სჭირდება
უპრეცედენტო რაოდენობით, უკანონოდ გაცემული ძლიერმოქმედი ფსიქოტროპული მედიკამენტის რეცეპტი და ათასობით პაციენტის საფრთხეში ჩაგდებული სიცოცხლე - 3 სამედიცინო დაწესებულებასა და ექიმებს საქმიანობა აუკრძალეს
შშმ პირთა უფლებების შესახებ კანონის აღსრულებისკენ მიმართულ ღონისძიებათა ერთიანმა საკოორდინაციო საბჭომ წლის შემაჯამებელი ღონისძიება გამართა
ევროპალიის ფარგლებში, ანტვერპენმა კიდევ ერთ ქართველ ხელოვანს უმასპინძლა
ხაბეიშვილი, "ნაცმოძრაობის" თავმჯდომარის თანამდებობაზე, პოლიტიკურ კუბოზე ბოლო ლურსმნის დამჭედებლად მიიყვანეს და მან ეს ძალიან კარგად შეასრულა - ალუდა ღუდუშაური
განათლების მინისტრმა საქართველოში ინგლისური ენის სწავლებისა და შეფასების საკითხებთან დაკავშირებით გამართულ კონფერენციაში მიიღო მონაწილეობა
ქართველმა მჯდომარე ფრენბურთელებმა ბრინჯაოს ერთა ლიგაზე მოქმედი ჩემპიონი ჩეხეთი დაამარცხა
კონტრტერორისტული ცენტრის თანამშრომლები 24/7-ზე მუშაობენ, რომ ტერორიზმის საფრთხეებს გაუმკლავდნენ, საქართველო მომდევნო წლებშიც გააგრძელებს წარმატებულ სახელმწიფოთა სიაში ყოფნას - გიორგი საბედაშვილი
"იმან მოუქნია, ჩაარტყა ნაჯახი, ამან წაართვა და თავში ჩაარტყა" - რას ჰყვება წალკის რაიონში მომხდარ მკვლელობაზე ბრალდებულის ადვოკატი
გვაქვს მკაფიოდ გაწერილი პოლიტიკა ტერორიზმთან ბრძოლის მიმართულებით, ასევე - კარგად ჩამოყალიბებული საკანონმდებლო ბაზა და საფრთხეებთან გამკლავების უნარი - სწორედ ამიტომ, სახდეპის ანგარიშში საქართველო ძლიერ პარტნიორადაა მიჩნეული - გიორგი საბედაშვილი
ღაზა ისევ იბომბება- შვიდდღიანი ცეცხლის შეწყვეტის ვადის ამოწურვის შემდეგ, სექტორში საბრძოლო მოქმედებები, განახლდა
დუშეთის მუნიციპალიტეტში „წითელი ნუსხით" დაცული მურა დათვი მოკლეს - უკანონო ნადირობის ფაქტი გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა გამოავლინეს
"მოვიდა თავმჯდომარე, რომელიც განსხვავებულ აზრს ეწინააღმდეგება და ბოლშევიკური რეჟიმი დაამყარა პარტიაში" - დარეჯან ცხვიტარია ხაბეიშვილზე