საქართველოში დასაქმებულთა რაოდენობა 1 366 000 აღემატება - დასაქმებულთა რეკორდული ნიშნული 45,3%-ს შეადგენს
სამშენებლო ამნისტია - პროექტი 2024 წლის 1 იანვრამდე უნებართვოდ აშენებულ ინდივიდუალურ საცხოვრებელ სახლებზე გავრცელდება
"ალ-შიფას" კლინიკა ისრაელის ტერიტორიიდან გატაცებული მძევლების საპყრობილე იყო - ინფორმაციის დასადასტურებლად ისრაელის თავდაცვის ძალები ვიდეო მასალას აქვეყნებს
კოსტა სანიკიძეზე თავდასხმის საქმე - დაზარალებულის თქმით, თავდამსხმელს არ იცნობს, დაკავებული გიორგი გველესიანი კი მოტივის შესახებ დუმილს ამჯობინებს
საარჩევნო ბარიერის დაწევაზე ოპოზიციის უმრავლესობამ უარი დღეს კიდევ ერთხელ მიიღო - მმართველი პარტია ოპონენტებს ურჩევს ამომრჩევლის ნდობის მოპოვებაზე იზრუნონ
მიხეილ სააკაშვილმა სალომე ზურაბიშვილს შეწყალების საჯარო მოთხოვნა გაუგზავნა - რა მოლოდინი აქვთ პოლიტიკურ სპექტრში საქართველოს პრეზიდენტისგან
პოლიტიკური და სახელმწიფოებრივი მავნებლობა - ასე აფასებს მმართველი გუნდი თემურ ალასანიას განცხადებებს, რომ დეოკუპაცია მშვიდობიანი გზით და რწმენით ვერ მოხდება
რა მოუტანა 23-მა ნოემბერმა, ალბათ ძალიან კარგად გვახსოვს ყველას, მგონია, რომ ერთ მდინარეში, რომელიც ძალიან დააბინძურეს, მეორედ შესვლას ქართველი ხალხი აღარ დააპირებს - მამუკა მდინარაძე
ჩვენი ქვეყნისთვის მავნებლური იდეა - მიხეილ სარჯველაძე "ლელოს" 9-პუნქტიანი გეგმის შესახებ
საქართველოში საქმიანობის 30 წელი - გაეროს ბავშვთა ფონდმა წლების განმავლობაში შესრულებული სამუშაო მსოფლიოს ბავშვთა დღეს შეაჯამა
თუ ზურაბიშვილი შეწყალებასთან დაკავშირებით ნაბიჯს გადადგამს, იქნება გამზიარებელი და იგივე ხაზის გამტარებელი, რასაც "ნაციონალური მოძრაობა" და სააკაშვილი წარმოადგენს - კახა კალაძე
როდესაც ადამიანი არ აღიარებს დანაშაულს, ჩემთვის სრულიად გაუგებარია თუ რა ფორმით უნდა იყოს ის შეწყალებული - რატი ბრეგაძე მიხეილ სააკაშვილზე
მსახიობ კოსტა სანიკიძის თავდამსხმელს ბრალი დაუმძიმეს - დაზარალებული "კურიერთან" ამბობს, რომ თავდამსხმელს არ იცნობს
"საქართველოს დაცვის აქტი" უზრუნველყოფს ქვეყნის ინტერესების დაცვას და შეზღუდავს რუსულ შემოსევას საქართველოში" - "ლელოს" პარლამენტში 9-პუნქტიანი გეგმა შეაქვს
ამნისტიის პროექტი 2024 წლის პირველ იანვრამდე ფიზიკური პირის საკუთრებაში არსებულ მიწის ნაკვეთზე გავრცელდება - რატი ბრეგაძე
სიცრუეა, თითქოს ტყე გაიყიდა, არსებული კანონმდებლობით ტყის გაყიდვა შესაძლებელი არ არის - ოთარ შამუგია აქციის მონაწილეების მოთხოვნაზე