მომდევნო წელს, მასშტაბური პროექტი იწყება, ქვეყანაში აღარ იქნება მრავალშვილიანი ოჯახი, ვისაც შეიძლება საკუთარი სახლი არ ჰქონდეს - ჯანდაცვის მინისტრი
ქვეყანაში შევქმენით პირველი პრეცედენტი, სადაც სამედიცინო პერსონალისთვის განვსაზღვრეთ მინიმალური ხელფასის ოდენობა - ჯანდაცვის მინისტრი
სადაც დომინანტური მდგომარეობა რამდენიმე კომპანიას აქვს, ძალიან დიდია იმის შესაძლებლობა, რომ ხდებოდეს გარიგებები და ფასწარმოქმნა, რაც ჩვენი მოქალაქეების ჯიბიდან გადახდაზე აისახება - ზურაბ აზარაშვილი წამლების ფასის ხელოვნურ ზრდაზე
"ეს ჩვენი ქვეყნისთვის ფართო შესაძლებლობების კარია, რაც მიგვიყვანს იქამდე, რომ გაცილებით მაღალი ხარისხის განათლება გვექნება როგორც სკოლებში, ასევე უმაღლესსა თუ პროფესიულ განათლებაში" - გიორგი ამილახვარი საქართველოსთვის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის მინიჭებაზე
მსგავსი დეზინფორმაციული კამპანია, რომელიც სკოლების დირექტორების არჩევას მოყვა, დიდი ხანია არ მახსოვს, 800-ზე მეტ სკოლაში შედგა არჩევნები და ერთ პირს ვერ ასახელებენ, ვინც არაკვალიფიციურია, ამიტომ ამ პროტესტმა ფართო მასშტაბი ვერ შეიძინა - გიორგი ამილახვარი
2-3 წლიან ჭრილში, ეროვნულ გამოცდებთან დაკავშირებით არანაირ ცვლილებას არ უნდა ველოდოთ, ამაზე საუბარი დღეს ნაადრევია - გიორგი ამილახვარი
სუხიშვილების საახალწლო კონცერტი - ევროპის სცენის დაპყრობის შემდეგ, ანსამბლი ფილარმონიის დიდ საკონცერტო დარბაზში, ქართველი მაყურებლის წინაშე წარდგება