თბილისის საკრებულო 2024 წლის ბიუჯეტს განიხილავს - როდის იქნება დადგენილი საბოლოო ვერსია
საერთოდ არ მაინტერესებს რა ხდება "ნაცმოძრაობაში", რაც მეტი იქნება დაპირისპირება შიგნით, მით უკეთესი ქვეყნის განვითარებისთვის - ირაკლი კობახიძე
დეზინფორმაციასთან ბრძოლა წარმატებული რომ იყოს, ობიექტურად რომ შევაფასოთ, უნდა ვივარაუდოთ, რომ ნაცების ტელევიზიები დაიხურება, მაგრამ ეს არ მოხდება. დემოკრატია მსხვერპლს მოითხოვს - მამუკა მდინარაძე
"ჩვენ ვმუშაობთ ამ ტექსტზე და ყველას შეუძლია ჩაერთოს მუშაობაში... ვინც ამას ხელს არ მოაწერს, თავად დაიტოვებს თავს პარტიის მიღმა" - თინა ბოკუჩავა ენმ-ს მანიფესტზე
"რაც შეძლო ჩვენმა ქვეყანამ, ძირითადად არის მათი დამსახურება" - იმერეთის რეგიონში "ქართული ოცნების" პარტიული კონფერენციები გრძელდება
"ჩვენი ამოცანა გახდა მონასტერი შენარჩუნებულიყო... გადაწყვეტილებას უშუალოდ პრეზიდენტი იღებდა" - ზურაბ ნოღაიდელი ე.წ. დავით გარეჯის საქმეზე სასამართლოში დაიკითხა
მშობიარობა და საკეისრო კვეთა ყველა მოქალაქისთვის სრულად ფინანსდება, ტარიფად კი, საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამაში ჩართულ ყველა დაწესებულებაში 1 222 ლარი განსაზღვრა
"ეს ადვოკატი მეგონა და მტერი ყოფილა..." - კოსტა სანიკიძეზე თავდასხმის საქმეზე ბრალდებულმა ადვოკატის აცილება მოითხოვა
ირაკლი ღარიბაშვილი ევროპის საკითხებში დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს სახელმწიფო მინისტრს შეხვდა