თბილისის მულტიფუნქციური ბიბლიოთეკების გაერთიანებამ წლის ყველაზე აქტიური მკითხველები გამოავლინა
14 წლის აითაჯ შახმაროვას მკვლელობის საქმე - სასამართლომ დახურულ პროცესზე მკვლელობაში ბრალდებული 28 წლის მამაკაცის ეპიზოდი განიხილა
"მსოფლიოს სჭირდება მეტი სანტა" - "კოკა-კოლას" საახალწლო ქარვანი დედაქალაქის ქუჩებში გამოჩნდა
საქართველოსა და გერმანიას შორის გაფორმებული შეთანხმება მნიშვნელოვანი წინგადადგმული ნაბიჯია ჩვენი ქვეყნის ევროპული ინტეგრაციის გზაზე - ლევან იზორია
მილიარდ-ნახევარი ევრო ევროკავშირისგან - უკრაინამ 18-მილიარდიანი პაკეტის საბოლოო ნაწილი მიიღო
შსს განმარტავს, რას ითვალისწინებს საქართველოსა და გერმანიას შორის მიგრაციისა და მობილობის შესახებ გაფორმებული შეთანხმება
იგეგმება დამატებითი სამუშაო ჯგუფების შექმნა, რომელშიც განხილული იქნება ჩვენი მოქალაქეების გერმანიის შრომით ბაზარზე დასაქმების არეალების გაფართოება - ალექსანდრე დარახველიძე
დამტკიცდება თუ არა რუსთავში 2024 წლის ბიუჯეტი - საკრებულოში, სადაც უმრავლესობა ოპოზიციას აქვს, განხილვა კამათისა და ხმაურის ფონზე მიმდინარეობს
მაღალი ალბათობით, არჩევნებამდე რამდენიმე დღით ადრე "გლობალური ომის პარტია" უზრუნველყოფს, რომ ევროკომისიამ გასცეს უარყოფითი რეკომენდაცია საქართველოსთან მოლაპარაკებების გახსნის საკითხზე - "ხალხის ძალა"
მოხარული ვარ, რომ ჩვენ არა მარტო ხელი მოვაწერეთ შეთანხმებას საქართველოსთან, არამედ ვქმნით მიგრაციის სფეროში თანამშრომლობის მუდმივ ჩარჩოს - იოახიმ შტამპი