ეთნოგრაფიულ მუზეუმში პროექტ "ამღერებული მუზეუმის" დასკვნითი ღონისძიება გაიმართა
ბრიტანეთის მთავრობა ინტენსიურად მუშაობს, რათა ღაზის სექტორში დატყვევებულმა ბრიტანეთის მოქალაქეებმა რაფაჰის სასაზღვრო გამშვები პუნქტით გამოსვლა შეძლონ - რიში სუნაკი
Times of Israel: ისრაელი მოსახლეობის ევაკუაციას ლიბანის საზღვართან ახლომდებარე კიდევ 14 დასახლებიდან გეგმავს
"პუტინის ახალი უზარმაზარი გაზის პროექტის საფასური დასავლეთმა გადაიხადა"- "ფორინ პოლისი"
ღაზაში დაღუპულთა რიცხვი 4 651-მდე გაიზარდა
სლოვაკეთის არჩევნებში გამარჯვებული პარტიის ლიდერის რობერტ ფიცოს განცხადებით, მისი მთავრობა "უცხოელი აგენტების" შესახებ კანონს მოამზადებს
პრეზიდენტ ბაიდენს გულწრფელ მადლობას ვუხდი ამ მნიშვნელოვანი ნაბიჯისთვის, მომზადდა უკრაინის თავდაცვითი და ეკონომიკური მხარდაჭერის ახალი გრძელვადიანი პაკეტი - ზელენსკი
იერიშების შედეგად "ჰამასის" სარაკეტო ძალების უფროსის მოადგილე და ათობით ტერორისტია მოკლული - ისრაელის თავდაცვის ძალების სპიკერი
"ბოლომდე იმედი გვქონდა, რომ შეიძლებოდა გატაცებულებში ყოფილიყო და ჩართული ვიყავით სრულად პროცესში" - ლაშა ჟვანია "ჰამასის" მიერ მოკლული ქართველი ებრაელი ქალის შესახებ
"მივმართავ ყველა ქვეყანას, სად ხართ?! უნდა გესმოდეთ, ეს სიგიჟეა, ჩვენ ჯოჯოხეთში ვართ" - "ჰამასის" ტყვეობაში მყოფი ადამიანების ახლობლები მსოფლიოს დახმარებას სთხოვენ
"საზღვრის გადაკვეთის ნება დართეს 20 სატვირთო მანქანას" - ღაზას სექტროში რაფაჰის გამშვები პუნქტიდან პირველი ჰუმანიტარული ტვირთი შევიდა
ეს არის თავისუფლების შეზღუდვა, დიახ, უნდა დაედოს ვეტო - პაატა მანჯგალაძე "შეკრებისა და მანიფესტაციების შესახებ კანონში" ცვლილებებზე
აშშ-ში ისრაელის მხარდამჭერი აქციები გაიმართა
ისრაელი ღაზის სექტორში სახმელეთო ოპერაციისთვის ემზადება - ანკლავის ჩრდილოეთ ნაწილში მყოფ მოსახლეობას სამხრეთში ევაკუაციისკენ მოუწოდებენ
ხარკოვში ფოსტაზე სარაკეტო თავდასხმას 6 ადამიანი ემსხვერპლა - ომის 606-ე დღე უკრაინაში
ხის დარგვის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით სოფელ მისაქციელში სკოლის მიმდებარედ 20-მდე წიწვოვანი სახეობის ნერგი დაირგო
არაერთი სამართლებრივად დაუსაბუთებელი ვეტო ვიხილეთ, ესეც შემდეგი ნაბიჯია პრეზიდენტის მხრიდან - მაკა ბოჭორიშვილი "შეკრებისა და მანიფესტაციების შესახებ კანონში" ცვლილებების შესახებ