ქობულეთის სოფელ ქაქუთში, ცხოველთა კომბინირებული საკვების და ციტრუსის გადამამუშავებელი საწარმო გახსნეს
"ბოდიშს ვუხდი გულშემატკივარს...დარწმუნებული ვიყავი, რომ ყველა ყვითელი ბარათი უქმდებოდა" - ეროვნული ნაკრების მენეჯერი გიორგი კაციტაძე განცხადებას ავრცელებს
პრობლემებს ეძებენ იქ, სადაც არ არსებობს, დეოლიგარქიზაციის სამოქმედო გეგმის პროექტი ევროკომისიასთან კომუნიკაციით შემუშავდა - შალვა პაპუაშვილი
შეერთებული შტატების საპრეზიდენტო რეზიდენციაში, საშობაო ნაძვის ხე მიიტანეს
სოფელ რგანში, შენობის ნგრევის შედეგად ერთი ადამიანი გარდაიცვალა - "კურიერის" ინფორმაციით, სარიტუალო დარბაზში კერძო პირი სამშენებლო სამუშაოებს აწარმოებდა
ჩემს ფუნქციად ვხედავ მაქსიმალურად ფართო ერთობის შექმნას და ვისთანაც ამ ეტაპზე გაერთიანება ვერ ხერხდება, მოგვიანებით მისასვლელი გზის დატოვებას - რაღაც ეტაპზე გაერთიანება გარდაუვალი იქნება - მიხეილ სააკაშვილი
გრიგოლ ლილუაშვილმა, შინაგან საქმეთა მინისტრ ვახტანგ გომელაურთან და სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ხელმძღვანელ პირებთან ერთად გმირულად დაღუპული სპეცრაზმელის, ივანე გოლაშვილის ხსოვნას პატივი მიაგო
ჯანდაცვის სამინისტრომ ინოვაციური ონკოლოგიური მედიკამენტების შესყიდვის პროცესი დაიწყო
"შორეული ახლობელი-პარიზიდან თბილისამდე"-"ბაია გალერეის“ თანამედროვე ხელოვნების სივრცე, საფრანგეთში მოღვაწე ორი ქართველი არტისტის გამოფენას მასპინძლობს
GWP-იმ ანდრონიკაშვილის ქუჩაზე, პირველი მულტიფუნქციური ცენტრი გახსნა
7-8 მარტის აქციებზე დაზარალებულმა პოლიციელებმა საქართველოს პრეზიდენტს ლაზარე გრიგორიადისის შეწყალებისგან თავის შეკავების თაობაზე განცხადებით მიმართეს
ცნობილია მარშრუტების ჩამონათვალი, სადაც 18-მეტრიანი ახალი ავტობუსები იმოძრავებენ
ანტიკორუფციული ბიუროს ორგანიზებით, მამხილებელთა დაცვის მექანიზმების გაძლიერებასთან დაკავშირებით, სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
გავიხსენოთ, რა კეთდება წლების განმავლობაში ფეხბურთში, ამდენი ინფრასტრუქტურული პროექტი, მოედნების მშენებლობა, ნაკრების წარმატება... რაშიც, ფედერაციისა და გუნდის გარდა, დიდი წვლილი მიუძღვის გულშემატკივარს - ოდიშარია