"უცნაურია, როდესაც ბელადი ციხეში ზის და შენ ზეიმობ" - რატომ აღნიშნავს "ნაცმოძრობა" ხვალ "ვარდების რევოლუციის" იუბილეს
დაამთავრონ სპეკულაციები ბარიერთან დაკავშირებით, იციან საკუთარი 1-2-3%-იანი რეიტინგები... კეთილი ინებონ, გაერთიანდნენ და ასე იზრუნონ ბარიერის გადალახვაზე - ირაკლი კობახიძე
სააკაშვილი არის ის ადამიანი, რომელმაც მოაწყო ბრუტალური დარბევა 7 ნოემბერს, ამის შემდეგ ეს კაცი ასე რომ ლაპარაკობს კონკრეტულად ბადრი პატარკაციშვილზე, სამარცხვინოა - ირაკლი კობახიძე
"ნაციონალური მოძრაობა" - ეს არის პარტია, რომლის დნმ კოდში დევს ზიზღი, ბოღმა, კრიმინალი, ადამიანების წამება და ანტიქართული პოლიტიკის გატარება - შალვა პაპუაშვილი
ირაკლი კობახიძე „ლელოს“ ინიციატივაზე: როდესაც შენი ხელით გინდა დააზიანო საკუთარი ქვეყანა, საკუთარი მოსახლეობა, 150 ათას ადამიანს დააკარგვინო სამსახური, ეს ნიშნავს, რომ პირდაპირ მომართული ხარ ღალატისკენ
იურიდიული პირების მხრიდან პარტიების დაფინანსების აკრძალვა და თანმდევი ცვლილებები არის ეუთო/ოდირისა და ვენეციის კომისიის რეკომენდაციებში და ამის გამო აისახა დეოლიგარქიზაციის სამოქმედო გეგმაში - ირაკლი კობახიძე
ჩვენი ქვეყნის პრობლემა არა დეოლიგარქიზაცია, არამედ ერთპიროვნული მმართველობაა - ვახტანგ მეგრელიშვილი
"ვარდების რევოლუციის" შედეგებს უამრავი ადამიანი შეეწირა - ასეთ დროს, "ნაცმოძრაობის" მხრიდან, იუბილეს აღნიშვნა, უბრალოდ, თავხედობაა - ირაკლი კობახიძე
თბილისის 2024 წლის ბიუჯეტის პროექტის მოცულობა 1 700 912 000 ლარით განისაზღვრა - დოკუმენტის პირველადი ვერსია უკვე განიხილეს საკრებულოში
მოვითხოვ, რომ 2007 წლის 7 ნოემბრის მოვლენების საქმესთან დაკავშირებით ჩვენების მისაცემად სასამართლოზე ვიყო გამოძახებული - გოგა ხაინდრავა
ქარელის მუნიციპალიტეტში, მონადირის ტყვიამ მისივე თანასოფლელი იმსხვერპლა, რომელიც ტყეში, მდინარის ნაპირას თევზაობდა
დიდთოვლობა, ზვავსაშიშრიება, ხილვადობის გაუარესება - გარემოს ეროვნული სააგენტო მოსახლეობას ამინდის გაუარესების შესახებ აფრთხილებს
"თუ რატომ ვერ ახერხებს უკრაინული ჯარი ფრონტის ხაზებზე სერიოზული შედეგის ჩვენებას, ამ კითხვის ადრესატი, უკრაინაზე მეტად, ჩვენი დასავლელი პარტნიორები არიან" - ოლეგ ჟდანოვი
ყალბი განცხადებები და ავტომანქანის შეძენით დაინტერესებული მოქალაქეების მოტყუება - ბრალდება წარუდგინეს პირს, რომელმაც 416 ათას ლარზე მეტი მიითვისა