რიკოთის ყველაზე გრძელი - 1800 მ-იანი გვირაბი გაიჭრა
კიდევ ერთხელ მინდა აღვნიშნო იმ უკიდეგანო ქველმოქმედების შესახებ, რომელიც განხორციელებული აქვს ბატონ ბიძინა ივანიშვილს, 3 მლრდ. დოლარზე მეტი ქველმოქმედება და ახლა უკვე ასეულობით მლნ. დოლარის კონტრიბუცია ჩვენი ქვეყნის განვითარებაში - პრემიერი
თუ ვინმეა რუსული სტილის პოლიტიკოსი, ეს, უპირველეს ყოვლისა, „ლელოს“ ხელმძღვანელობაა - რუსეთი, რუსი აკერიათ პირზე და რატომღაც ჰგონიათ, რომ ეს არის პოლიტიკურად მომგებიანი ნიშა - შალვა პაპუაშვილი
კულტურის სამინისტროს მხარდაჭერით, მოხეტიალე მთვარის თეატრმა სპექტაკლი „ფიროსმანი“ წარმოადგინა
ისე ხდება წარმოჩენა, თითქოს, ევროკავშირი საქართველოში საარჩევნო ბარიერის დაწევას ითხოვს - ეს ანტიევროპული დეზინფორმაციაა - შალვა პაპუაშვილი
ყაზბეგის მერი გავრცელებულ ბრალდებებს პასუხობს
აზერბაიჯანში USAID-ის საქმიანობისთვის ადგილი აღარაა - აზერბაიჯანის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის საგარეო პოლიტიკის დეპარტამენტის უფროსი
თბილისში 29 900 აშშ დოლარის ოდენობის ყალბი ფული გაასაღეს - დაკავებულია 4 პირი
მარიოტის საერთაშორისო ქსელის უმაღლესი კატეგორიის ბრენდის - Luxury Collection - შემოსვლით, ჩვენს ქვეყანასა და, ზოგადად, საქართველოს სტუმარ-მასპინძლობის ინდუსტრიაში ახალი პარაგრაფი იწყება - პრემიერი
"საქართველოს გზა ევროკავშირისკენ" - თბილისში, საქართველოს პარლამენტისა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმის ერთობლივი კონფერენცია მიმდინარეობს, განხილვის მთავარი თემა ევროკომისიის 9 დათქმის შესრულებაა
ვაშინგტონში იმედოვნებენ, რომ "ჰამასის" მიერ გათავისუფლებულ მძევლებს შორის იქნება 3 წლის ამერიკელი ბავშვიც, რომელიც 7 ოქტომბერს დაობლდა
შალვა პაპუაშვილი კონფერენციას - „საქართველოს გზა ევროკავშირისკენ“ გახსნის
ევროკომისიამ მოიწონა ის პრინციპები და მიდგომა, რომელიც საქართველოს მთავრობამ შეიმუშავა დეოლიგარქიზაციასთან დაკავშირებით - ანრი ოხანაშვილი
პოლონეთში ქართველი ქალი მოკლეს - პირველადი ინფორმაციით, მკვლელიც ასევე ქართველია
ხელისუფლების მხრიდან, სრული მზადყოფნა იყო სამუშაო ჯგუფებზე, მაგრამ ოპოზიციას, ხელის შეშლის გარდა, არაფერი უკეთებია - მიხეილ სარჯველაძე