პიტერ გელბი ანიტა რაჭველიშვილზე: "მასთან მტკივნეული დისკუსია მქონდა ჩემს კაბინეტში, ვთქვი, რომ უნდა დაველოდოთ, სანამ ის კვლავ კარგად იმღერებს"
ბაკურიანი მსოფლიო მედიის ყურადღების ცენტრში - მოგულის დისციპლინაში მიმდინარე მსოფლიო თასის გათამაშება პირდაპირი ტრანსლაციით 17 ქვეყანაში გადაიცემა
"ახალი წლის დღეები" საქართველოში ხვალ ოფიციალურად გაიხსნება - 23 დეკემბერს, ღონისძიებები საქართველოს 5 ქალაქში ჩატარდება
დონალდ ტრამპის ყოფილი ადვოკატი თავს გაკოტრებულად აცხადებს მას შემდეგ, რაც სასამართლომ 148 მილიონი დოლარის გადახდა დააკისრა
საქართველო მსოფლიო რეიტინგებში მოწინავე პოზიციებს ინარჩუნებს
გრიგორიადისის ადვოკატები ორბელიანის სასახლეში - შეიწყალებს თუ არა სალომე ზურაბიშვილი პოლიციელის ჯანმრთელობის დაზიანებასა და მანქანის დაწვაში ბრალდებულს
"ხალხის ძალის" ბრალდება ოპოზიციას - წერილის ადრესატები ამბობენ, რომ ევროკავშირთან მოლაპარაკების გახსნის ერთ-ერთი გზა, მომავალი წლის არჩევნებზე გადის
5 შვილის დედა, რომელმაც საფრანგეთში მოძალადე ქმარი მოკლა, განაჩენს ელოდება - რას ამბობს "კურიერთან" ლანა ხუნწარიას დედა
14 მოკლული და 25 დაჭრილი პრაღის უნივერსიტეტში - რა მოტივი ჰქონდა ამავე უნივერსიტეტის 24 წლის სტუდენტს და რას ადასტურებს პოლიცია
"ახალი წლის დღეები" საქართველოში - 23 დეკემბრიდან 13 იანვრის ჩათვლით, ქვეყნის ყველა დიდ ქალაქში სადღესასწაულო ღონისძიებები გაიმართება
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ხელმძღვანელობით, ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათაშორისი მუდმივმოქმედი კომისიის სხდომა გაიმართა