საპენსიო სააგენტომ 2023 წლის შედეგები შეაჯამა
დეზინფორმაციულ, შხამიან ისრებს "ხალხის ძალა" ჩვენს თავზე ვიღებთ იმისათვის, რომ გადავთარგმნოთ და სწორი ინფორმაცია მივაწოდოთ საზოგადოებას - გურამ მაჭარაშვილი
პრეზიდენტის ინსტიტუტის დისკრეცია არის მისი დისკრეცია და მისი აბსოლუტურად დამოუკიდებელი გადაწყვეტილება - ბექა ლილუაშვილი გრიგორიადისის შესაძლო შეწყალებაზე
"ოპოზიციაში ბევრი მავნებელია, ყველაზე დიდი დემოკრატიის ტესტი ამ ქვეყანას წინ ელოდება" - რა შეფასებები კეთდება ოპოზიციაში "ხალხის ძალის" განცხადებაზე
პრაღაში მომხდარმა სროლამ ძალიან შეგვძრა, მინდა გულითადი წუხილი გამოვთქვა - შალვა პაპუაშვილი
ვადასტურებთ იმ ფაქტს, რომ პრეზიდენტის სასახლეში ვიყავით, თუმცა ვის და რა საკითხთან დაკავშირებით შევხვდით, ამ თემაზე კომენტარს არ ვაკეთებთ - ლაზარე გრიგორიადისის ადვოკატი
ვინც გრიგორიადისს მხარს დაუჭერს და მის გათავისუფლებას მოითხოვს, ნიშნავს, რომ ისინიც მხარს უჭერენ პოლიციელების ცოცხლად დაწვას - გურამ მაჭარაშვილი
ყველას მოვუწოდებ, პრაღის უნივერსიტეტზე მომხდარი შეიარაღებული თავდასხმა პოლიტიკური მიზნებისთვის ან დეზინფორმაციის გასავრცელებლად არ გამოიყენოს - ჩეხეთის პრეზიდენტი