"ჰამასი" 50 მძევლის გათავისუფლებას, ადგილობრივი დროით ღამის 12 საათზე გეგმავს - "კურიერი" ისრაელიდან
ევროპამ თვითნასწავლი გენიოსი კიდევ ერთხელ გაიცნო - ფიროსმანი ამჯერად თოჯინების თეატრში
გერმანია, პოლონეთი, საფრანგეთი, აშშ, სპარსეთის ყურის ქვეყნები და ჩინეთი - ბოლო 9 თვეში საქართველოში სხვადასხვა ქვეყნიდან თითქმის 6 მილიონი ვიზიტორი შემოვიდა
ვაზისუბანში, საცხოვრებელ კორპუსში აფეთქება იმდენად ძლიერი იყო, ერთ-ერთი მოქალაქე ფანჯრიდან გადმოვარდა
320 აფეთქებული ობიექტი ერთ ღამეში - ისრაელის არმია "ჰამასის" პოზიციებს ანადგურებს და მძევალთა გასათავისუფლებლად ღაზას ტერიტორიაზე რეიდებს ატარებს
მურმან დუმბაძის პოსტი კანდიდატის სტატუსზე - ემიჯნებიან თუ არა მას საკუთარი პარტიის წევრები ენმ-დან და რას აცხადებენ მმართველ გუნდში
"სტრატეგია აღმაშენებლის" მიერ ALDE-სთვის წარდგენილი რეზოლუცია - რა წერია დოკუმენტში, რომელსაც "ქართული ოცნება" ქვეყნის ინტერესების დაზიანების მცდელობად აფასებს
უმრავლესობა "შეკრებებისა და მანიფესტაციების კანონში" დაგეგმილი ცვლილებების ვეტოს დასაძლევად ემზადება - რას წერს პრეზიდენტი მოტივირებულ შენიშვნებში
კიდევ ერთი მმართველი ორგანო ენმ-ში - ვინ შევა "ნაციონალური მოძრაობის" დირექტორთა საბჭოში
თურქეთის პრეზიდენტმა შვედეთის ნატოში გაწევრიანებას მწვანე შუქი აუნთო - კანონპროექტი რატიფიცირებისთვის პარლამენტს გადაეგზავნა
ვაზისუბანში საცხოვრებელ კორპუსში მომხდარი აფეთქების შედეგად 3 ადამიანი დაშავდა, მათგან ერთი მძიმედ
ვაზისუბანში, საცხოვრებელ კორპუსში აფეთქების შედეგად დაზარალებული 2 ადამიანი კლინიკაში გადაიყვანეს - ხანძარი უკვე ლიკვიდირებულია
თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის გამგზავრების ტერმინალს ახალი სივრცეები ემატება
კეზერაშვილის ახალი სტრატეგია ენმ-ში ახალი დაპირისპირების კერებს ქმნის - კვიპროსის შეხვედრების საიდუმლო დეტალები "კურიერი P.S-მა" გაარკვია
ძლიერი აფეთქება ვაზისუბნის პირველ მიკრორაიონში მდებარე საცხოვრებელ კორპუსში - ადგილზე ამ წუთებში მეხანძრე-მაშველები მუშაობენ
ნაძალადევში მე-11 საჯარო სკოლის ტერიტორიაზე ახალი შენობის დროულად აშენების მოთხოვნით, მშობლებმა და ბავშვებმა აქცია გამართეს
შოვის საქმეზე გამოძიების შედეგებისა და დრონის ჩანაწერების გასაჯაროება - რას ითხოვს "ლელო" და რას პასუხობენ მათ "ქართული ოცნებიდან"
მთავრობის სხდომაზე ეკონომიკის სამინისტროს მიერ ინიციირებული სამი ქარის და ხუთი ჰიდრო ელექტროსადგურის პროექტის განხორციელება განიხილეს
"სისხლის უანგარო რეგულარული დონორობის მხარდაჭერისა და მოზიდვის" ეროვნული კამპანიის ფარგლებში, სამედიცინო უნივერსიტეტში საინფორმაციო შეხვედრა გაიმართა
9 თვეში საქართველოს 5.6 მილიონი საერთაშორისო მოგზაური ეწვია - ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია 2023 წლის სტატისტიკურ მონაცემებს აქვეყნებს