არც აქვთ აღქმული, რომ დააშავეს და ბოდიში აქვთ მოსახდელი საქართველოს იმ უზარმაზარი ნაწილისთვის, რომელიც მართლა ტერორის პირობებში ცხოვრობდა - მიხეილ სარჯველაძე ენმ-ზე
როდესაც საუბარია ხელის მოწერაზე თუ არ მოწერაზე, მთავარია, ეს აგვარებს თუ არა პრობლემებს, ჩემი გადმოსახედიდან პრობლემები არ გვარდება - ბაჩო დოლიძე ენმ-ს მანიფესტზე
მოულოდნელად გადაკვეთის წერტილის პოვნა არის უპრინციპობის სრული დემონსტრირება - სარჯველაძე ოპოზიციის შესაძლო გაერთიანებაზე
სამაშველო ოპერაცია ინდოეთში - მაშველები შახტში ჩარჩენილი 41 მაღაროელის გადარჩენას ცდილობენ
"მთავარია "ქართული ოცნების" და "ენმ-ს" გარდა კიდევ იყოს ალტერნატივა და "ლელო" სწორედ ასეთ ალეტერნატივად მიიჩნევს თავს" - ირაკლი კუპრაძე
დიდი ბრიტანეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი ისრაელში ჩავიდა
გაუბედურებული ადამიანების და ოჯახების რაოდენობა გაცილებით აღემატება "რევოლუციის" ბენეფიციართა რაოდენობას - ზაალ ანჯაფარიძე
თუ პუტინი შეწყვეტს ბრძოლას, ომი დასრულდება, თუ უკრაინა შეწყვეტს ბრძოლას, მაშინ უკრაინა აღარ იქნება - ავსტრიის საგარეო საქმეთა მინისტრი
დღეს ქრისტიანებს ფიზიკურად არ აწამებენ, მაგრამ მიმდინარეობს ეკლესიის სიტყვიერი დევნა, შეურაცხყოფა, ცილისწამება სასულიერო პირების საჯარო სივრცეში - პატრიარქის თანამოსაყდრე
ნაცმოძრაობის მხრიდან ამ თარიღის საზეიმოდ ქცევა მოსახლეობის უდიდესი ნაწილის შეურაცხყოფა და ამასთან, მტკიცებულებაა, რომ ნაცმოძრაობა მძიმე წარსულს არ ნანობს და უარესის ჟინი აქვთ - დიმიტრი ხუნდაძე