კრემლი - ვლადიმერ პუტინმა და რეჯეფ თაიფ ერდოღანმა, ახლო აღმოსავლეთის კრიზისზე საუბრისას, ხაზგასმით აღნიშნეს, რომ საცხოვრებელ უბნებზე, რელიგიურ და საზოგადოებრივ დაწესებულებებზე დარტყმა მიუღებელია
ევროკავშირის წევრი ქვეყნებისგან, უმეტესად, გვესმის, რომ საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებას მხარს დაუჭერენ, რადგან 12 რეკომენდაციის შესრულების კუთხით ქვეყანამ მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადადგა - მაკა ბოჭორიშვილი
რუსეთი ძირს უთხრის საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობასა და სუვერენიტეტს, უარს ამბობს საერთაშორისო ვალდებულებების შესრულებაზე და ინარჩუნებს არასტაბილურობასა და კრიმინალურ აქტივობებს - პაპუაშვილი საპარლამენტთაშორისო კავშირის ასამბლეაზე
შიდა გადატრიალებას როცა იწყებდნენ, ხაბეიშვილმა და სხვებმა, ერთხელ, ღამის 12:00 საათზე ჩაატარეს ბრიფინგი, გააღვიძეს ოპერატორები, ჟურნალისტები, არიქა, სააკაშვილი კვდებაო, რას აკეთებენ დღეს? - ნიკა მელია
თქვენი სოლიდარობის შედეგად, 2023 წელს, გაეროში საქართველოს შესახებ რეზოლუციამ რეკორდული მხარდაჭერა მიიღო - გთხოვთ ამ მხარდაჭერის გაგრძელებას - შალვა პაპუაშვილი საპარლამენტთაშორისო კავშირის ასამბლეის მონაწილეებს
თურქეთის პრეზიდენტმა შვედეთს ნატოს კარი გაუღო - ალიანსს თანამედროვე შეიარაღებით აღჭურვილი და კარგად მომზადებული შვედური არმია შეემატა
"ჰამასმა" ყველაზე მასიური თავდასხმა, ცოტა ხნის წინ, ისრაელის ცენტრზე განახორციელა - ბენიამინ ნეთანიაჰუმ საგანგებო სამთავრობო თათბირი ჩანიშნა
ქალი, რომლის საცხოვრებელ სახლშიც აფეთქება მოხდა, დღეს კლინიკაში გარდაიცვალა - რამდენად მდგრადი და უსაფრთხოა კორპუსი საცხოვრებლად, ადგილობრივები დასკვნას ელოდებიან
"პროტესტი და წინააღმდეგობა საქართველოში" - რა საფრთხეს ხედავს მმართველი გუნდი ებერტის ფონდისა და "ინდიგოს" დაანონსებულ ღონისძიებაში
გამოჩნდა EED - ევროპის დემოკრატიული ფონდი, რომელიც საქართველოში ფარულად მოღვაწეობს - შალვა პაპუაშვილი
კანდიდატის სტატუსის მინიჭებას მურმან დუმბაძის შემდეგ, კიდევ ერთი მოწინააღმდეგე გამოუჩნდა - ვინ გაემიჯნა გუბაზ სანიკიძის განცხადებას ოპოზიციიდან
ჯაფარიძისა და ხოშტარიას ციფრულ პლატფორმაზე მატებაა - ჩამონათვალში მოსამართლეები, სამართალდამცველები, ჟურნალისტები და ის დეპუტატებიც კი მოხვდნენ, რომელთაც მაუწყებლის შესახებ კანონპროექტი პარლამენტში დააინიცირა