გამოიკითხება თუ არა 7 ნოემბრის საქმეზე სალომე ზურაბიშვილი - პრეზიდენტი ექსპრეზიდნეტის განცხადებებზე ჯერ დუმს
"ნაციონალური მოძრაობის" ყოფილი თავმჯდომარე მანიფესტს არ უერთდება - ვის თვლიან ფულზე გაყიდულად მელიას გუნდში და რას მოჰყვა პარტიული ამბოხი რეგიონებში
"ჰამასის" ტყვეობიდან გათავისუფლებული ყოველი 10 მძევლის სანაცვლოდ, ისრაელი მზად არის, ცეცხლის შეწყვეტის რეჟიმი დამატებით 24 საათით გაახანგრძლივოს
ირაკლი ღარიბაშვილი აზერბაიჯანის ეკონომიკურ ფორუმზე - რა როლი აქვს საქართველოს შუა დერეფნის პროექტში და კიდევ რაზე ისაუბრეს ქვეყნების ლიდერებმა
20:57
წითელი ჯვარი „ჰამასის“ მიერ ტყვედ აყვანილი 24 მძევლის გათავისუფლებას ადასტურებს, ორგანიზაციამ მათი ღაზიდან ეგვიპტის საზღვრამდე ტრანსპორტირება უზრუნველყო
ირაკლი ღარიბაშვილი - საპატიო სტუმრის რანგში მქონდა სიტყვით გამოსვლა ცენტრალური აზიის ქვეყნებისთვის გაერო-ს შემუშავებული პროგრამის სამიტზე, რომელშიც რეგიონის სახელმწიფოთა მეთაურები მონაწილეობდნენ
"ქართულმა ოცნებამ“ ხელი მოაწერა ასოცირების ხელშეკრულებას, მიიღო უვიზო მიმოსვლა, მოიგო ჰააგაც და სტრასბურგიც, მივიღეთ ევროპული პერსპექტივაც, ახლა სტატუსსაც ვიღებთ და ოპოზიციის აზრით, თურმე ეს ყველაფერი რუსულია - მამუკა მდინარაძე