ირაკლი ღარიბაშვილი ილჰამ ალიევს ბაქოში შეხვდა
"როცა არ არის ერთიანობა, ეს წარმატებას უშლის ხელს" - წყალტუბოს საკრებულოში "ნაციონალური მოძრაობის" ფრაქცია ერთმა დეპუტატმა დატოვა
რეზოლუცია იქნება განხილული, ამას აქვს თავის პროცედურა - მიხეილ სარჯველაძე ევროპარლამენტის მიერ მიღებულ რეზოლუციაზე თეონა აქუბარდიას პასუხობს
რა მანიფესტმა უნდა გადაარჩინოს "ნაციონალური მოძრაობა", უბრალოდ ღიმილის მომგვრელია - ალუდა ღუდუშაური
თუ "ნაციონალურ მოძრაობას" მიაჩნია, რომ მათი მარტივ მამრავლებად დაშლა განსაკუთრებული მოვლენაა და ამას მე-12 დამატებით პუნქტში ასახავენ, მზად ვარ მეც მოვუწერო ხელი მანიფესტზე - ბექა ოდიშარია
ის კონკრეტული ჯგუფი, რომელიც დღეს ახმოვანებს "ნაციონალურ მოძრაობას", მხოლოდ მერკანტილურად არის დაინტერესებული, მათთან ერთად პოლიტიკურ მომავალს ვერ ვხედავ - ბაჩო დოლიძე
ადამიანები, ვინც ამ მანიფესტს არ შეუერთდნენ, აქვთ თავიანთი გზა, თუმცა ხვალიდან ვეღარ გამოხატავენ თავიანთ პოზიციას "ნაციონალური მოძრაობის" სახელით - ლაშა ფარულავა
როდესაც ვსაუბრობთ ქალაქის განვითარებაზე, ცოტა უხერხულია საუბარი ოპოზიციური საკრებულოს მხრიდან დაყენებულ საკითხებზე, როგორიც არის ფარდა-ჟალუზების შესყიდვა, მათი პრემია/დანამატები - ნინო ლაცაბიძე
კობა ნაყოფია "ვარდების რევოლუციის" 20 წლისთავისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე: დღეს თბილისში რომ ვყოფილიყავი, ამ ღონისძიებაზე არ მივიდოდი