შეიძლება, რომ ამდენი ხნის მერე, 2012 წლის შემდეგ, დაივიწყოთ სააკაშვილი? - სალომე ზურაბიშვილი
დაზიანდა საბურღი მანქანა, რომლითაც ინდოეთში, ორი კვირის წინ ჩამონგრეულ გვირაბში ჩარჩენილი 41 მუშისთვის გამოსასვლელს ჭრიდნენ
ჩვენ სრულად და ცალსახად ვუჭერთ მხარს საქართველოს ერთიანობას, სუვერენიტეტს, ტერიტორიულ მთლიანობას, დამოუკიდებლობას, დემოკრატიასა და სახელმწიფოებრიობას - ფაშინიანი
სამაგალითო თანამშრომლობა გვაქვს აზერბაიჯანთან, საქართველოსა და რუმინეთთან პროექტ „შუა მწვანე დერეფნის“ ფარგლებში, რომელიც ითვალისწინებს „მწვანე ენერგიის“ ტრანსპორტირებას კასპიის რეგიონიდან ცენტრალურ ევროპაში - პიტერ სიიარტო
„ნაციონალური მოძრაობა“ დიდი სირთულეების წინაშე დგას, მგონია, პარტიაში აღარანაირი რესურსი აღარ დარჩა, რომ უფსკრულისკენ მიმავალ გზაზე ეს ვარდნა ვინმემ დაამუხრუჭოს - მიხეილ სარჯველაძე
დროებითი ზავის ამოქმედების შემდეგ, ღაზაში ჰუმანიტარული დახმარება შედის
გენდერული ნიშნით ქალთა მიმართ ძალადობისა და ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლა, ძალადობის პრევენცია, ისევე, როგორც მსხვერპლთა დაცვა, საქართველოს მთავრობისთვის ერთ-ერთი პრიორიტეტული საკითხია - მთავრობის ადმინისტრაცია