პროექტი "ჩვენი ჯარი" განახლდა
იუსტიციის სამინისტროს, ეუთოსა და საქართველოში შვეიცარიის საელჩოს თანაორგანიზებით, ტრეფიკინგის თემაზე, ეროვნული სიმულაციური ტრენინგი ჩატარდა
ენმ არა მხოლოდ მარტივ მამრავლებად, არამედ ნაწილაკებადაც დაიშლება- პაციენტ-პატიმარ სააკაშვილის წერილები და ეპისტოლეები ამ ამბავს ვერ უშველის - ბექა ოდიშარია
არ შეიძლება, ადამიანები პოლიტიკური საბჭოდან არგუმენტების გარეშე გაყარო - გიორგი კირთაძე
"კოვიდინფიცირებულის მკურნალობა აუცილებელი კვლევის ჩატარების გარეშე" - 20 წლის ფეხბურთელის, ვახტანგ ჩარკვიანის გარდაცვალების საქმეზე, რესპუბლიკური საავადმყოფოს თერაპიული განყოფილების ხელმძღვანელს ბრალდება წარუდგინეს
დროებითი ზავი მუშაობს - "ჰამასის" 24 მძევალი, 49-დღიანი ტყვეობის შემდეგ, თავისუფალია
"ბორის ჯონსონი კიევში ჩამოვიდა და თქვა, ჩვენ [რუსებთან] ხელს არაფერზე მოვაწერთ, მოდი, უბრალოდ, ვიომოთ“- არახამიას განცხადებით, დასავლეთმა კიევს გარანტიებზე უარი უთხრა
საქართველოში გენდერული ძალადობის წინააღმდეგ საბრძოლველად, შესაბამის ორგანოებთან ერთად, დაცვისა და პრევენციის გაძლიერების გზით ვმუშაობთ - ევროკავშირის ელჩი
ცესკო „სამართლიანი არჩევნების“ მიერ გამოქვეყნებულ საარჩევნო ელექტრონული აპარატების შეფასების დოკუმენტს განცხადებით ეხმიანება