ნაქერალას უღელტეხილზე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა აიკრძალა
ახალი წლის მოახლოება საქართველოს მასშტაბით სულ უფრო მეტ რეგიონში იგრძნობა - ახალი წლის დღეები 63 მუნიციპალიტეტში 13 იანვრის ჩათვლით გაგრძელდება
46 წელი ქართული ეკლესიის სათავეში - დღეს სრულიად საქართველო ილია მეორის აღსაყდრებიდან თითქმის ნახევარი საუკუნის იუბილეს აღნიშნავს
აწყურის ღვთისმშობლის ხატი, ხახულის კარედი, ანჩისხატი, დავით აღმაშენებლის საწინამძღვრო ჯვარი და ბედიის ბარძიმი - ეროვნულ მუზეუმში ქრისტიანული საგანძურის დარბაზი გაიხსნა
რას და როგორი ხარისხის უნიფორმას ატარებს ქართული არმია - თავდაცვის უწყება ირწმუნება, რომ ქართველ სამხედროებს მსოფლიოში ერთ-ერთი საუკეთესო მწარმოებლის სამხედრო ფეხსაცმელი აქვთ
ლუკაშენკო რუსეთში ჩავიდა
35-ზე მეტი დაკავებული და ათამდე დაშავებული, მათ შორის ორი პოლიციელია - სერბეთში ოპოზიციის აქცია სამართალდამცველებმა ცრემლსადენი აირის გამოყენებით დაშალეს
"ლელო", როგორც ალტერნატიული ოპოზიციური ძალა - როგორ აფასებენ პარტიის ამბიციებს პოლიტიკურ სპექტრში
საქართველოსა და გერმანიის ერთობლივი გამოძიებით, კიდევ ერთი თაღლითური საერთაშორისო ქსელი გამოვლინდა, რომელიც ევროპელი პენსიონერების დანაზოგების ხარჯზე მდიდრდებოდა