არახამია აანონსებს კანონპროექტს ლობირების შესახებ, რომლის მიხედვითაც, ორგანიზაციებმა თავიანთი დონორების შესახებ ინფორმაცია უნდა წარადგინონ
27 ოქტომბერს თბილისის რამდენიმე უბანს ელექტროენერგიის მიწოდება შეეზღუდება - ქუჩების ჩამონათვალი
„ჰამასმა“ 7000-ზე მეტი ადამიანის სახელი და გვარი გამოაქვეყნა - ორგანიზაციის ინფორმაციით, ყველა მათგანი ისრაელის საჰაერო იერიშებს ემსხვერპლა
რამდენ ლარად შეიძენთ 1 აშშ დოლარს და ევროს 27 ოქტომბერს - ეროვნული ვალუტის ახალი გაცვლითი კურსი
ისრაელი „ჰამასის“ ლიდერების რუსეთში მიწვევას შეურაცხმყოფელ ნაბიჯად მიიჩნევს და მოსკოვს მოუწოდებს, დაუყოვნებლივ გააძევოს ისინი - ლიორ ჰაიატი
ადამიანის ძირითადი უფლებების დაცვის სტანდარტები, წესრიგი და უსაფრთხოება - ქვეყანამ "კანონის უზენაესობის ინდექსით" შეფასება გაიუმჯობესა
ირაკლი ღარიბაშვილი საგარეო ვაჭრობის საკითხებში არაბეთის გაერთიანებული საამიროების სახელმწიფო მინისტრს შეხვდა
ავიაიერიშების პარალელურად, "ცახალმა" ღაზის სექტორში სახმელეთო რეიდებიც დაიწყო - რა ხდება ახლო აღმოსავლეთში და რისკენ მოუწოდებენ ისრაელს აშშ-ის პრეზიდენტი და ევროპელი პოლიტიკოსები
მასობრივი მკვლელობა აშშ-ში - რა ხდება ქალაქ ლუისტონში, რომელიც დამნაშავემ სასაკლაოდ აქცია და დააკავა თუ არა პოლიციამ ძებნილი
„საკითხი სენსიტიურია და საჭიროა ისეთი გართულებების თავიდან აცილება, როგორებიც, გამყოფ ხაზთან მდებარე სხვა ტაძრების შემთხვევაში, უკვე მოხდა“ - რას განცხადებები კეთდება ლომისას წმინდა გიორგის ტაძართან ოკუპანტების გამოჩენაზე
ევროკავშირის ელჩის მოწონებულ კანონს "მაუწყებლობის შესახებ" ოპოზიცია იწუნებს - რა ახსნას უძებნიან ჰერჩინსკის სიტყვებს მმართველი გუნდის ოპონენტები
ხანგრძლივი მშვიდობა რეგიონში - სამი ქვეყნის პრემიერების ერთ-ერთი მთავარი აქცენტი "აბრეშუმის გზის ფორუმზე"
აბრეშუმის გზის ფორუმი - რა პროექტებს იწყებს საქართველო ევროპისთვის მწვანე ენერგიის მისაწოდებლად და რა შეხვედრები ჰქონდა პრემიერ ღარიბაშვილს ფორუმის ფარგლებში
20:44
გრძელდება შეხვედრები ქვეყნებთან, რომლებიც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია არაღიარების პოლიტიკის მხარდაჭერის მიმართულებით - შალვა პაპუაშვილი
20:30
ჩვენ ვართ ქვეყანა, რომელსაც ძალიან ძლიერი და გამჭვირვალე საბანკო სისტემა აქვს - ეს სექტორი არა მხოლოდ ჯანსაღი და მომგებიანი, არამედ ინოვაციურიცაა - ნათია თურნავა