უკრაინის რადას დეპუტატი მარიანა ბეზუგლა: ახლა ისეთი ვითარებაა, თუ სამხედრო ხელმძღვანელობა 2024 წლისთვის ვერანაირ ინიციატივას ვერ მოგვაწვდის, მაშინ ისინი უნდა წავიდნენ
კოსტა სანიკიძე მისი დაჭრის დეტალებს "კურიერი P.S."-თან იხსენებს - თავდასხმის ამსახველი ექსკლუზიური კადრები, სადაც ჩანს, როგორ დაჭრეს მსახიობი დედისა და ძმის თვალწინ
"ხელი მიკანკალებს, ამას რომ ვწერ, უცაბედად გარდაიცვალა დავით თარხან-მოურავის ვაჟი, იორამი 35 წლის იყო" - ირმა ინაშვილი სამწუხარო ინფორმაციას ავრცელებს
ისრაელსა და "ჰამასს" შორის ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმება ხვალ სრულდება - რას ყვებიან ყოფილი მძევლები ურთულესი დღეების შესახებ
დაკანონდება თუ არა საქართველოში კრემაციის პროცესი - საკითხი საკანონმდებლო ორგანოში უნდა გადაწყდეს, შესაბამისი კანონპროექტი უკვე დაწერილია
"ეს პროცესი დასასრულებელია თუ არადა პროექტს ვხურავ" - რას წერდა კეზერაშვილი სააკაშვილს წერილში, რომელიც "კურიერი P.S."-მა მოიპოვა და რა მიიღო ენმ-მ მანიფესტის გაფორმებით
საქართველოს თავისუფალი ვაჭრობის რამდენიმე შეთანხმება აქვს, მათ შორის ყველაზე დიდ ბაზრებთან
როგორ მოვიქცეთ თუ მდგმურს ბინას ვერ ვატოვებინებთ და დაცვის რა ახალ მექანიზმს შესთავაზებს მოქალაქეებს სახელმწიფო - ურჩი მობინადრეები არაერთი ადამიანის პრობლემად იქცა
რა ვითარებაში დააკავეს სავარაუდოდ ქალზე ძალადობისთვის მომღერალი კახა აბუაშვილი - "კაბუს" ბრალს ზაჰესის იზოლატორში ხვალ გააცნობენ
ცოტნე გამსახურდიას 4-წლიანი რეაბილიტაციის გზა და შვილისთვის ჩაკეტილი კოლხური კოშკი - ოჯახური დავის დეტალები "კურიერი P.S.-ის" სიუჟეტში
25 წლიანი ისტორია და შემოქმედებით მოპოვებული მსმენელის სიყვარული - ანსამბლმა "შვიდკაცამ" იუბილე გრანდიოზული კონცერტით აღნიშნა