რამდენ ლარს შეადგენს 1 აშშ დოლარისა და ევროს ღირებულება - ეროვნული ვალუტის ახალი გაცვლითი კურსი
აშშ-ში, ბებიასთან გაგზავნილი 6 წლის ბავშვი, ავიარეისების არევის გამო, დანიშნულების ადგილიდან 260 კილომეტრის მოშორებით გაამგზავრეს
ახალი წელი რეგიონებში - ტყიბულში, ქარელსა და წალენჯიხაში, დილიდან, არაერთი აქტივობა იმართება
პროტესტი ოკუპირებულ აფხაზეთში - სოხუმის ცენტრში შეკრებილებმა რუსეთისთვის ბიჭვინთის აგარაკის გადაცემის საკითხი გააპროტესტეს
ოკუპირებულ ყირიმზე იერიშის შედეგად, პორტში განთავსებული სადესანტო ხომალდი განადგურდა - უკრაინული მხარე წერს, რომ ხომალდი ირანული კამიკაძე დრონებით იყო დატვირთული
მრავალმილიონიანი საერთაშორისო თაღლითობის დეტალები "კურიერმა" ექსკლუზიურად გაარკვია - ტრანსნაციონალური სინდიკატის ერთ-ერთ რგოლად ბიზნესმენ შოთა შალელაშვილის სიძე სახელდება
"ნაციონალურ მოძრაობას" წევრები ტოვებენ - რას აპირებენ ენმ-დან წასულები და რაში დებს მათ ბრალს ლევან ხაბეიშვილი
"ლელოს" "მარშალის გეგმა" - იცის თუ არა "ლელომ", რა ნეგატიური ეკონომიკური შედეგი შეიძლება მოჰყვეს მისი გეგმის ამოქმედებას და ვინ აპირებს მხარი დაუჭიროს მას ოპოზიციიდან
მთავრობა ბრიუსელის 9 დათქმის შესრულებაზე მუშაობას იწყებს - ვინ არის პასუხისმგებელი მთავრობასთან ერთად პუნქტების შესრულებაზე და ვინ აპირებს ოპოზიციიდან სამუშაო ჯგუფებში ჩართვას
საქართველოს დიპლომატიური მისიების წლის შემაჯამებელი შეკრება ელჩების კონფერენცია 2023 - რა უთხრა ელჩებს პრემიერ-მინისტრმა
დიდთოვლობის გამო სატვირთო მანქანებში გათენებული ღამეები - 3-დღიანი უხვი ნალექი, ქარბუქი და ზვავსაშიშროება - სად არის შეფერხებული მოძრაობა
აზერბაიჯანმა ორი ფრანგი დიპლომატი პერსონა ნონ გრანტად გამოაცხადა და ქვეყნიდან გააძევა
ელექტრონულ არჩევნებთან დაკავშირებით მორიგი დეზინფორმაცია ვრცელდება, მოვუწოდებთ პოლიტიკოსებს, ჩართულ მხარეებს, ხელი შეუწყონ ამომრჩეველთა სწორ ინფორმირებას, არჩევნები საერთო საქმეა - ცესკო
საფრანგეთში, ერთ-ერთ ბინაში, დედისა და მისი 4 შვილის ცხედარი იპოვეს - დაკავებულია ბავშვების მამა
ადამიანები, რომლებიც კომკავშირის მდივნები იყვნენ, მოსკოვის მიუღებლობაზე გველაპარაკებიან - შალვა პაპუაშვილი "ლელოზე"