გარდაბანში მზის ყველაზე დიდი სიმძლავრის ელექტროსადგური აშენდება - ხელშეკრულება არაბთა გაერთიანებული საამიროების სახელმწიფო კომპანიასა და საქართველოს ენერგეტიკის განვითარების ფონდს შორის გაფორმდა
ჩემი მიმართულებით ვაპირებ მუშაობას "ქართულ ოცნებასთან" - თეონა აქუბარდია ევროკავშირის 9 დათქმის შესრულების პროცესთან დაკავშირებით
ახალი წლის ღამეს საზოგადოებრივი ტრანსპორტი 03:00 საათამდე იმოძრავებს
ამ მეტად რთულ, ტურბულენტურ, გეოპოლიტიკურ ვითარებაში მოვახერხეთ, რომ შევინარჩუნეთ მშვიდობა, სტაბილურობა და ძლიერი ეკონომიკური განვითარება - ირაკლი ღარიბაშვილი
საზედამხედველო უფლებამოსილების ფარგლებში, პარლამენტის ნდობის ჯგუფი საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ოპერატიულ-ტექნიკურ სააგენტოს ეწვია
მიუხედავად იმისა, რომ ეს არის ფაშისტური გამოხტომა, მაინც ყველაფერი ამის გამოყენებას ცდილობენ პოლიტიკური ქულების გენერირებისთვის - მიხეილ სარჯველაძე "ლელოს" ინიციატივებზე
საქართველო ევროკავშირის წევრობის კანდიდატი ქვეყანაა, რაც ქვეყნის ევროინტეგრაციის ისტორიაში უმნიშვნელოვანესი მიღწევაა - ილია დარჩიაშვილი
თბილისის მერმა 2023 წელი შეაჯამა და იმ სამუშაოებისა და პროექტების შესახებ ისაუბრა, რომლებიც დედაქალაქის მასშტაბით შესრულდა
პრინციპული და მნიშვნელოვანია, რომ საქართველოს კერძო საკუთრებები და მიწები არ გასხვისდეს რუსეთის მოქალაქეზე - ირაკლი კუპრაძე
ვისაც სურს ახლა მაინც ავიდნენ მატარებელზე, რომელიც ევროპისკენ მიდის, აქვთ შესაძლებლობა შემოუერთდნენ საქართველოს ხელისუფლებას - შალვა პაპუაშვილი 9 დათქმის შესახებ
საქმე გვაახლოებს ევროკავშირის წევრობასთან, ხოლო ისტერია გვაშორებს მას - შალვა პაპუაშვილი
კანდიდატის სტატუსის მიღება დამოკიდებული იყო იმ დიდ გარდატეხაზე, რომელსაც ქვეყანამ 2012 წელს მიაღწია და რომელიც მოიტანა ბიძინა ივანიშვილის მმართველობამ - ირაკლი ღარიბაშვილი
ბატონმა ხაზარაძემ თუ ასე გააგრძელა, არამხოლოდ ოპოზიციიდან, სადაც უკვე დასცინიან მის განცხადებებს, არამედ საკუთარი პარტიიდანაც გარიცხავენ - გურამ მაჭარაშვილი
ეს არ არის საჩუქარი, არამედ ეს არის თქვენი ხალხისა და თქვენი მთავრობის მიერ არაერთი თვის განმავლობაში გაწეული შრომის შედეგი - ოლივერ ვარჰეი კანდიდატის სტატუსზე
ზვავსაშიშროების და დაბალი ხილვადობის გამო კობი-გუდაურის გზა კვლავ დაკეტილია
არ ვისურვებდი ოპოზიციის ადგილას ყოფნას, რადგან ძნელია კრიტიკული შენიშვნის გამოთქმა ამ სამოქმედო გეგმასთან დაკავშირებით - მიხეილ სარჯველაძე
ყველაზე მასშტაბური მათემატიკური ოლიმპიადის "ევერესტის" გამარჯვებულები ცნობილია - პროექტის მხარდამჭერი "საქართველოს ბანკია"
პარტია "საქართველოსთვის" მოტივაცია გაორმაგდა სამუშაო ფორმატებში მონაწილეობის მიღებაზე - ანა ბუჩუკური ევროკავშირის 9 დათქმის სამოქმედო გეგმის გასაჯაროების შესახებ