ჩინეთის საელჩოსა და გორის მერიას შორის, თანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა
"არასათანადო მოპყრობისა და ძალადობისთვის მხილებული 153 პირიდან, 62 სამართალდამცველია" - სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის უფროსი
პარლამენტის ბიურომ რუსეთის მოქალაქეების მიმართ შეზღუდვების შემოღების თაობაზე "ლელოს" რეზოლუციის პროექტს მსვლელობა არ მისცა და ინიციატორებს უკან დაუბრუნა
ახლა არავითარი აზრი არ აქვს იმის განხილვას, თუ რა შეთანხმება შეიძლება დადებულიყო რუსეთსა და უკრაინას შორის იმ მოლაპარაკებაში, რომელშიც რუსეთი აშკარად ბლეფობდა - რომან გოცირიძე არახამიას განცხადებაზე
მგონია, რომ ოპოზიციის მხრიდან საბოტაჟის რეჟიმი არ მოიხსნება, მაგრამ მაინც იმედი გამოვთქვათ, რომ ყველა მიღებს მონაწილეობას და პროცესი მაინც გაგრძელდება და განვითარდება - გია ვოლსკი
არანაირი ფუნდამენტური ცვლილებების იმედი არ გვაქვს, მაგრამ ფორმალურად მონაწილეობის საკითხს მაინც განვიხილავთ სხვა ოპოზიციურ პარტიებთან - თინა ბოკუჩავა
არახამიას განცხადება კიდევ ერთი დასტურია, რომ საქართველოს ხელისუფლების მიერ არჩეული გზა, ერთმნიშვნელოვნად, სწორია - მიხეილ სარჯველაძე
ეს არ არის საარჩევნო დაპირება, ეს არის ის რეალობა, რომელსაც ჩვენ ვპირდებით ჩვენს მოქალაქეებს, რათა ქვეყანამ დაიბრუნოს ფუნქცია და გახდეს ძლიერი მოთამაშე - მამუკა ხაზარაძე ანაკლიის პორტის მშენებლობაზე