S&P Global Ratings - რეგიონის სხვა ქვეყნებთან შედარებით, საქართველოს მონეტარული პოლიტიკის ეფექტიანობა მაღალია
პრემიერ-მინისტრის თქმით, ევროკავშირის წევრობის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის მინიჭებასთან დაკავშირებით, დეკემბერში საერთო-სახალხო ზეიმის გამართვა იგეგმება
ჩვენი ყველას სურვილია, რაც შეიძლება მალე შესრულდეს ყველა ის რეფორმა, რომელიც ამ 9 ნაბიჯში არის გათვალისწინებული - ირაკლი ღარიბაშვილი
კახა აბუაშვილს, იგივე "კაბუს", ბრალი ქალის მიმართ ძალადობის, მუქარის და ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვის ფაქტზე წარედგინა - პროკურატურა
რეკორდულ მაჩვენებელს მიაღწია დასაქმებულთა რაოდენობამ ქვეყანაში, 1 მლნ 366 000 დასაქმებულია დღეს - ირაკლი ღარიბაშვილი
ევროკავშირმა დაინახა თუ ვინ მუშაობდა12 პუნქტიანი გეგმის შესრულებაზე, ანალოგიურად გავაგრძელებთ ამ 9 პუნქტზე მუშაობას - გურამ მაჭარაშვილი
გვაქვს ფისკალური და ეკონომიკური თვალსაზრისით დაბალანსებული, პროგრამების შინაარსით საინტერესო ბიუჯეტი, რომელიც მომდევნო წელს აისახება მოსახლეობის უდიდეს ნაწილზე - ირაკლი ღარიბაშვილი
ჯანდაცვის მინისტრმა რუხის ახლად გახსნილი რესპუბლიკური საავადმყოფო დაათვალიერა
კონსერვატიული დაგეგმვის პირობებში, ნომინალური მთლიანი შიდა პროდუქტის პროგნოზი 86 მლრდ ლარი გამოგვივიდა. ბოლო 11-12 წელიწადში ქვეყნის ეროვნული ეკონომიკა 3-ჯერ გაიზარდა - პრემიერ-მინისტრი
ადამიანი, ვინც ამხელა სირცხვილი მოუტანა საკუთარ პარტიას, ქართულ პოლიტიკურ ველს, უნდა წავიდეს - ნიკა მელიას მხარდამჭერი ენმ-ს წევრი ლევან ხაბეიშვილზე
თუ მმართველი პარტიის სურვილი იქნება, რომ ფარსი პროცესი შექმნას, ეს ძალიან დააზიანებს ქვეყანას - ანა ნაცვლიშვილი 9 რეკომენდაციის შესრულების გეგმაზე
სპეციალური საგამოძიებო სამსახური 3 საერთაშორისო ქსელის წევრია
გამოქვეყნდება გეგმა, სადაც იქნება კონკრეტული მითითება როგორ და რა გზით მოხდება 9 რეკომენდაციაზე მუშაობა - დავით მათიკაშვილი
სპეციალურმა საგამოძიებო სამსახურმა შსს-ს საქმიანობასთან დაკავშირებით რეკომენდაციები გასცა
გახარიას პოლიტიკური პარტია რომ ფარისევლობით და პოლიტიკური თვალთმაქცობით არის გამორჩეული, ეს ფაქტია - დავით მათიკაშვილი ლილუაშვილის განცხადებაზე
სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის უფროსი: ამოქმედებიდან დღემდე, არასათანადო მოპყრობასა და ძალადობრივ დანაშაულში 62 სამართალდამცავი ვამხილეთ
როცა ამდენ დროს აკარგვინებს ოპოზიციონერებს გაუთავებლად ისაუბრონ მის წასვლა-არ წასვლაზე როცა წასულია, მგონი ცხადია, ვის მიზნებს ემსახურება - თინა ბოკუჩავა ნიკა მელიაზე