საუდის არაბეთში გამართულ სოფლის მეურნეობის საერთაშორისო გამოფენაზე 8 ქართული კომპანია იყო წარმოდგენილი
„ღაზაში მცხოვრები მოქალაქეებისთვის, რომლებიც სამხრეთში გადავიდნენ, ჰუმანიტარულ ძალისხმევას ვაფართოებთ - ნებას დავრთავთ, შევიდეს მეტი სატვირთო“ - დანიელ ჰაგარი
„ჩვენ არ გვჭირდება არეულობა, დაპირისპირება, თავ-პირის ლეწვა და ლანძღვა-გინება - ყველა საშუალებას გამოვიყენებთ სამოქალაქო მშვიდობის დასაცავად“ - გიორგი ცაგარეიშვილი მანიფესტაციების შესახებ კანონპროექტზე
„ვფიქრობ, ვეტო-ს დაძლევის შემდეგ, საკონსტიტუციო სასამართლოშიც უნდა იყოს მსჯელობა“ - თეონა აქუბარდია მანიფესტაციების შესახებ კანონპროექტზე
„რადიკალური ოპოზიციის სახით, ჩვენ გვყავს ქვეყნისადმი და საკუთარი ხალხისადმი მტრულად განწყობილი პოლიტიკოსები თუ პოლიტიკური ჯგუფები და, დიდი ხანია, ამ ფერხულში ე.წ. პრეზიდენტიც ჩაება“ - ალუდა ღუდუშაური
„მხარს ვუჭერთ საქართველოს სატრანსპორტო განვითარებას, ჩვენი თანამშრომლობის ეს ეტაპი ევროკავშირსა და საქართველოს ერთმანეთთან აახლოებს“ - ევროპის საინვესტიციო ბანკის ვიცე-პრეზიდენტი
„ძალიან ველოდებით თარიღს, როდესაც საქართველოს სტატუსი მიენიჭება - ყველა მნიშვნელოვან ინფრასტრუქტურულ პროექტს შეიძლება, დავარქვათ საქართველოს ევროპულ ოჯახში დაბრუნება ქართული შენატანით“ - ირაკლი ქარსელაძე
„ევროკავშირი გააგრძელებს საქართველოსთან მჭიდრო თანამშრომლობას მის ევროპულ გზაზე“ - ევროკავშირის წევრი ქვეყნების ლიდერებმა დასკვნითი დოკუმენტი მიიღეს, რომელშიც საქართველოზეცაა საუბარი
რიკოთის მაგისტრალის განვითარება პირდაპირი წვლილის შემტანია ეკონომიკური და საინვესტიციო გეგმების რეალიზაციაში, რაც საქართველოს ევროკავშირთან აახლოებს - პაველ ჰერჩინსკი
„დღეის მდგომარეობით, 261 კმ მაგისტრალია გახსნილი, აქედან, 193 კმ მაგისტრალი ჩვენი მთავრობის დროს აშენდა და გაიხსნა“ - ირაკლი ღარიბაშვილი
გიორგი ანწუხელიძის კვირეულის ფარგლებში, საქართველოს ეროვნულ გმირს მშობლიურ სოფელში ბიუსტი დაუდგეს
„საზეიმოდ გავხსენით 27-კილომეტრიანი, ოთხზოლიანი, ახალი მაგისტრალური გზა, რომელიც 65 ხიდსა და 38 გვირაბს მოიცავს“ - ირაკლი ღარიბაშვილი