100-ზე მეტი გმირი კინოსა და თეატრში - ზურა ყიფშიძეს ვარსკვლავი გაუხსნეს
აზერბაიჯანული მედია: ბაქოში აშშ-ის საელჩომ ამერიკული უნივერსიტეტების კურსდამთავრებულებთან შეხვედრა აზერბაიჯანის სამთავრობო მედიაში გასული სიუჟეტის შემდეგ გადადო
გახანგრძლივებული ზავის პირველი დღე იწურება - კატარი იმედოვნებს, რომ, მოლაპარაკების გზით, კიდევ შეძლებს უდანაშაულო ადამიანების ტყვეობიდან დახსნას
ჩინეთიდან დასავლურ ქვეყნებში უკონტროლოდ შესულმა ნარკოტიკმა აშშ ახალი გამოწვევის წინაშე დააყენა - კიდევ რომელ ქვეყნებში გახდა ფენტანილის მოხმარება პრობლემური და რას ამბობენ მასზე ქართველი ნარკოლოგები
ევროკომისიის 9 დათქმის შესრულება და საქართველოსთვის ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მინიჭება - დეპუტატებს შორის ურთიერთბრალდებები გრძელდება
ხაბეიშვილის მიერ მელიას გაგდებას ოპოზიციური პარტიის ძველი და ახალი სახეები არ ეგუებიან და თავმჯდომარის გადადგომას მოითხოვენ - დაინიშნება თუ არა "ნაციონალურ მოძრაობაში" ახალი არჩევნები
დატბორილი საზღვაო კურორტები, დანგრეული ინფრასტრუქტურა, პარალიზებული სანიაღვრე სისტემა - მეორე დღეა, "საუკუნის შტორმი" შავი ზღვის რეგიონის ქვეყნებს უტევს
რაჭაში, მიმდინარეობს დაცული ტერიტორიების გაფართოებაზე მუშაობა, რაშიც ადგილობრივი თვითმმართველობისა და მოსახლეობის ჩართულობას განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება - ოთარ შამუგია