"ეს საკითხი ჩვენთვის ამოწურულია, ფინიტალა კომედია" - თინა ბოკუჩავა "ნაციონალურ მოძრაობაში" არსებულ დაპირისპირებაზე
საქართველოში არასრულწლოვნების პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობისა და პერსონალური მონაცემების დაცვის მდგომარეობის შესახებ ანგარიში მომზადდა
უამინდობამ ფოთსა და ურეკში პრობლემები შექმნა
მათ შეუძლიათ არაფერი არ ქნან, საერთოდ გაჩერდნენ და ამითაც კი დაეხმარებიან ხელისუფლებას პრიორიტეტების შესრულებაში - მამუკა მდინარაძე ოპოზიციაზე
ბულგარეთმა, სერგეი ლავროვს, მაკედონიაში გასამგზავრებლად, საკუთარი საჰაერო სივრცით სარგებლობის ნებართვა მისცა
ამ სიტუაციაში გამოსავალია, რომ მან აიღოს პასუხისმგებლობა და დატოვოს თანამდებობა - გიორგი მუმლაძე ლევან ხაბეიშვილის გადადგომას მოითხოვს
ინკლუზიურობას ითვალისწინებს თავად ეს დოკუმენტი, ქვეყანა არ დაიქცევა თუ არ ჩაერთვებიან ამ 9 პუნქტის შესრულებაში, თუმცა უმჯობესი იქნება - ირაკლი კობახიძე ოპოზიციაზე
"ნაციონალური მოძრაობა" პოლიტიკურ დაღმართშია, იბრძვიან თავის დროზე ბიუჯეტიდან მოპარული ფულისა და შიდა გავლენებისთვის - მამუკა მდინარაძე
როგორც 2008 წლის ომია გამოსაძიებელი, ისე საქართველოს ომში ჩართვის ინტენსიური მცდელობაა გამოსაძიებელი - დიმიტრი ხუნდაძე
ლევან ხაბეიშვილის გადადგომას მოითხოვენ "ნაციონალური მოძრაობის" ზუგდიდის საკრებულოს ფრაქციის წევრები - მათ დღეს ერთობლივი განცხადება გაავრცელეს
"ქართულ ოცნებასთან" კი არა, მგელთან შევალ ბუნაგში თუ საქართველოს დასჭირდება" - პაატა მანჯგალაძე 9 დათქმის შესრულების პროცესზე
ვერავინ გაიგო დღემდე, მელია არის თუ არა "ნაცმოძრაობის" წევრი, თვითონ ხაბეიშვილმა და მელიამაც ვერ გაიგეს და სხვას რა უნდა გააგებინონ - ირაკლი კობახიძე
წელს ოთხი ახალი კანონი მივიღეთ, რომელიც ასოცირების ხელშეკრულებას ასრულებს და არც ერთი თქვენი მხარდაჭერა არ არის დაფიქსირებული, ეს იმიტომ, რომ მოცდენილი ხართ რუსული პრესის კითხვით - მაია ბითაძე ოპოზიციას
ყველა თქვენი გამოსვლა არის გაჯერებული ზიზღით, რასაც ვეღარ უძლებს ქართული საზოგადოება. გაიაზრეთ, რომ ხმა უნდა მისცეთ ყველა იმ კანონპროექტს, რომელსაც ევროკავშირში მივყავართ - მაია ბითაძე ოპოზიციას