ფეხბურთელ ლუის დიასის მშობლები კოლუმბიაში გაიტაცეს - მისი დედა ნაპოვნია, მამის მოსაძებნად ნებისმიერი ინფორმაციისთვის კი, კოლუმბიის ხელისუფლებამ 200 მილიონი პესო დააწესა
ბერძენი სპეციალისტები არ გამორიცხავენ, რომ თამარ მეფე კვიპროსზე, ერთ-ერთ ქართულ მონასტერში იყოს დაკრძალული - თომა ჩაგელიშვილი მსოფლიოში ქართული კვალის შესახებ
"ნარინჯისფერი რთველი" - როგორია მანდარინობა აჭარაში
რატომ დატოვა ვანო მერაბიშვილმა ქვეყანა და აქვს თუ არა მას კავშირი როინ შავაძის მკვლელობის საქმესთან - "კურიერი P.S.-მა" ექსკლუზიურად მოიპოვა ერთ-ერთი სპეცრაზმელის აღიარებითი ჩვენება
"გაერომ დაკარგა სანდოობა. ჩვენ ვხედავთ როგორ იღებს ცალმხრივ რეზოლუციებს... ტერორისტული ორგანიზაცია მოსახლეობას უმალავს საკვებს, მედიკამენტებს" - როგორი იქნება ისრაელის პასუხი თუ "ჰეზბოლა" აქტიურ ომში ჩაერთვება - "კურიერი P.S."-ის ინტერვიუ ჰადას მეიცადთან
აღმოსავლეთ ევროპასა და ახლო აღმოსავლეთში არსებული ომები ბაიდენის ადმინისტრაციის საგარეო და საშინაო პოლიტიკის გამოწვევაა - მოლოდინები და კითხვის ნიშნები, რომელიც ვაშინგტონში არსებობს
"სახელმწიფო სახელმწიფოში," რომელსაც უფრო ძლიერი არმია ჰყავს ვიდრე ლიბანს - რა გავლენა აქვს "ჰეზბოლას" პოლიტიკურ ვექტორზე და რით იწყება მისი ისტორია