იაპონიასთან ახლოს, ამერიკული სამხედრო თვითმფრინავი ოკეანეში ჩავარდა - ბორტზე 8 ადამიანი იყო
ბატონი არესტოვიჩის განცხადება არასერიოზულია, მხოლოდ პრორუსულ ძალებს კვებავს - დავით ხაჯიშვილი
უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ კანონპროექტი ემსახურებოდა კეთილშობილურ მიზნებს - საზოგადოებას მეტი სცოდნოდა, ვინ ვის აფინანსებს. იგივე კეთილშობილური მიზანი ამოძრავებს ევროკომისიას, რაც მისასალმებელია - ირაკლი კობახიძე
მინდა, მადლობა გადავუხადო ნიკოლაე ჩუკას და რუმინეთის პარლამენტის წევრებს საქართველოს ევროპული პერსპექტივის შესახებ რეზოლუციის მიღებისთვის - შალვა პაპუაშვილი
უკვე მათ მხარდამჭერებსაც აღარ სჯერათ კოლექტიური "ნაცმოძრაობის" გამარჯვების, რვაჯერ მოატყუეს, რომ იგებდნენ არჩევნებს და რვაჯერ წააგეს - მეცხრედაც აუცილებლად წააგებენ - ირაკლი კობახიძე
ხაბეიშვილი ვერ თვლის, რომ 16%-ით ვერ დაბრუნდება ხელისუფლებაში, მაგრამ ხომ არიან იქ სხვები, ვისაც ამდენის თვლა მაინც შეუძლიათ? - ირაკლი კობახიძე
ოპოზიციაში რაც არ უნდა გაერთიანდნენ, შესაკრებთა გადანაცვლებით ჯამი არ იცვლება - ვერ დაგვამარცხებენ, მძიმედაა კოლექტიური "ნაცმოძრაობის" საქმე - ირაკლი კობახიძე
პრემიერ-მინისტრი აზიის განვითარების ბანკის პრეზიდენტს შეხვდა
ხანდაზმული თაღლითების პარტიის აზრით, ბორელიც და ბლინკენიც უღირსი პოლიტიკოსები არიან - ლევან ნიკოლეიშვილი "ლელოს"