გურჯაანის მუნიციპალიტეტში, კაკლის გადამამუშავებელი საწარმო აშშ-ის ელჩმა ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად გახსნა
თეა ახვლედიანი შერიგებისა და ჩართულობის საკითხებზე მომუშავე ექსპერტთა საბჭოსა და საკონსულტაციო პლატფორმის წევრებს შეხვდა
საქართველოს კომუნიკაციების კომისიამ ირლანდიის კომუნიკაციების კომისიის თავმჯდომარეს უმასპინძლა
ნატო-ს საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრა ბრიუსელში - მინისტერიალზე განხილვის მთავარი თემა უკრაინა და მისი მხარდაჭერაა
"სტრატეგიული ჩიხი - დასავლეთი მზადაა, ჩვენი მიწები გაწიროს, ოღონდ არ დაირღვეს სტრატეგიული წონასწორობა და რუსეთი სრულად არ დაექვემდებაროს ჩინეთს. გასაგები მიზანია, მაგრამ უკრაინელების სისხლის ფასად ამის მიღწევა ცინიზმია“ - არესტოვიჩი
"სტამბოლის სამუშაო დოკუმენტი სულაც არ იყო ცუდი - ბევრი ამბობდა, რომ ნატო-ზე უარი არ შეიძლებოდა, თუმცა ვინ თქვა, რომ ნატო წევრად გვიღებს? სამაგიეროდ, 300 000 ადამიანი ცოცხალი იქნებოდა და ნახევარი უკრაინა არ იქნებოდა დანგრეული და დანაღმული" - არესტოვიჩი
ძლიერი ამოფრქვევა იაპონიის ახალ ვულკანურ კუნძულზე და 200 მეტრის სიმაღლეზე ატყორცნილი ქვები და ფერფლი - იაპონიის სანაპირო დაცვამ უნიკალური კადრები დააფიქსირა
თბილისის საკრებულოში ევროსაბჭოს კონგრესის პროექტის შემაჯამებელი ღონისძიება გაიმართა
პარლამენტში "თავდაცვის კოდექსში" დაგეგმილ ცვლილებებს კენჭს უყრიან - დოკუმენტის მიხედვით, სტუდენტი, რომელიც დისტანციურად სწავლობს, სავალდებულო სამხედრო სამსახურს ვერ გადაავადებს
8-ბალიანი შტორმი აჭარაში - ბათუმის ბულვარში მიყენებული ზიანის სალიკვიდაციო ღონისძიებები მიმდინარეობს
გადადგება თუ გადააყენებენ - შექმნილი კრიზისის გამო, მცირე ჯგუფებად დაყოფილი "ნაციონალური მოძრაობა" რიგგარეშე არჩევნების ჩატარებას ითხოვს