ვარკეთილში, პლასტმასის საწყობში ხანძარია
"არცერთი კომპანია არ ეთანხმება მოკვლევის შედეგებს და ყველა კომპანია წავა სასამართლოში" - ილონა კოკიაშვილი კონკურენციის სააგენტოს გადაწყვეტილებაზე
სამწუხაროდ, დადასტურდა, რომ ფარმაცევტული კომპანიები მიზანმიმართულად, ხალხისა და სახელმწიფოს წინააღმდეგ, ყველაზე მძიმე პაციენტების მიმართ, ძალიან ვერაგული მეთოდების გამოყენებას ცდილობდნენ - ჯანდაცვის მინისტრი
უბედური შემთხვევა ახმეტაში - 35 წლის კაცი სატელეფონო ანძიდან გადმოვარდა და დაიღუპა
"აღნიშნული ქმედება კონკურენციის კანონმდებლობის მძიმე ფორმის დარღვევაა" - ირაკლი ლექვინაძე ონკოლოგიური წამლების ხელოვნურად გაძვირებაზე
ვინც არ უნდა იყოს დანაშაულის ჩამდენი, რეაგირება იქნება ისეთი, როგორსაც ჩვენი ქვეყნის კანონმდებლობა მოითხოვს - მიხეილ სარჯველაძე ე.წ. ქოლ-ცენტრების საქმეზე კეზერაშვილის ბიძაშვილის დაკავებაზე
"ონკოლოგიური პაციენტებისა და სახელმწიფოს წინააღმდეგ კარტელური გარიგება" - ჯანდაცვის სამინისტროში აცხადებენ, რომ ფარმაცევტული კომპანიების თითოეულ დარღვევაზე მკაცრი რეაგირება იქნება