მადლობა ჩემს წარმომადგენლებს, რომლებმაც ღირსეულად დაიცვეს პრეზიდენტის ინსტიტუტი - სალომე ზურაბიშვილი
"იმპიჩმენტთან დაკავშირებული პროცესის მეორე ნაწილი უფრო სევდიანი აღმოჩნდა, ვიდრე პირველი. საქვეყნოდ აღიარებული იურისტები სტატუსს და კომპეტენციას ერთმანეთში ურევდნენ" - მამუკა მდინარაძე
ზოგადად წინააღმდეგი ვარ პრეზიდენტის იმპიჩმენტის, რადგან ეს პრეზიდენტის ინსტიტუტის დისკრედიტაციას იწვევს - მიხეილ სააკაშვილი
18:37
კარგად აცნობიერებს პრეზიდენტიც, რომ თავისი ბრძანებით ვერც საგარეო საქმეთა მინისტრს დაავალებს, ვერც სახელმწიფო დაცვის სამსახურს, ოფიციალური მაღალი თანამდებობის პირის დახვედრას, მის გაცილებას ან უკან დაბრუნებას - ვახტანგ ბაჩიაშვილი
"წარდგინების ავტორი მოქმედებდა სამართალწარმოების ფარგლებს გარეთ, ატარებს ლექციას საკანონმდებლო ტექნიკასთან და პროცესთან დაკავშირებით, მთელი სასამართლო უსმენთ ამას მდუმარედ " - პრეზიდენტის წარმომადგენელი საკონსტიტუციო სასამართლოში
არის პოლიტიკური ნიუანსები, რის გამოც შეიძლება თვალი დახუჭო ხარვეზიანი პრაქტიკის შენარჩუნებაზე, მაგრამ ეს კავშირში არაა სარჩელის შინაარსთან, რადგან პარლამენტი და მთავრობა კონსტიტუციას არ არღვევენ - ირაკლი კობახიძე
არ მეგონა, თუ პრეზიდენტის წარმომადგენლობას ასეთი სუსტი პოზიცია ექნებოდა - გიორგი კახიანი
როდესაც ვსაუბრობთ, რომ გლობალური ომის პარტიის ინტერესები ამ ქვეყანაში არეულობის მოწყობაა, ვგულისხმობთ კონკრეტულ ძალებს, რომლებსაც გავლენა აქვთ მათ შორის, ევროკავშირის გადაწყვეტილებებზეც კი - მამუკა მდინარაძე
მამუკა მდინარაძე: თუ სალომე ზურაბიშვილი ხელს შეუწყობს, რომ პოლიციელის ცოცხლად დაწვის მცდელობა შეიძლება დარჩეს დაუსჯელი, ეს ნიშნავს, რომ ისინი ყველანი ერთად მოქმედებენ ამ ნარატივის გასატარებლად
კოტეჯები, რომელიც აჭარაში ადიდებულმა წყალმა დატბორა, არ ფუნქციონირებს და ექსპლუატაციაში არ არის მიღებული - ხელვაჩაურის მერი სტიქიაზე
თბილისის სახელმწიფო სამხატვრო აკადემიაში სასწავლო წლის დაწყება აღინიშნა - წელს პირველად სტუდენტები ახალი წესით ჩატარებული შემოქმედებითი კონკურსის შედეგად ჩაირიცხნენ
ვანსა და ბაღდათში პროფესიული აკადემია ფუძნდება
ომს არ ვაპირებთ, საქართველო მშვიდობით დაიბრუნებს თავის ხალხს და ტერიტორიებს, მაგრამ პროვოკაციაზე, საერთაშორისო პარტნიორების ჩართულობით, რეაგირებას ყოველთვის მოვახდენთ - მამუკა მდინარაძე
ხელვაჩაურში სტიქიას ებრძვიან - დაიტბორა კოტეჯები და საცხოვრებელი სახლების ნაწილი, დაზიანდა ინფრასტრუქტურა
პრეზიდენტის წერილობითი წინადადებები იწყება კონსტიტუციაზე მითითებით, რითაც დასტურდება, რომ მისი მხრიდანაც გაცნობიერებულია მთავრობის თანხმობის სავალდებულობა - მთავრობის საპარლამენტო მდივანი
"ევროპის უნივერსიტეტის" პოპჯგუფი ”გამორჩEUლი” და ესტონეთის უნივერსიტეტის კაპელა “SoLeMiJo” დღეს ერთობლივ კონცერტს გამართავენ
საქართველოს ტურისტულ პოტენციალს პარიზის გამოფენაზე IFTM Top Resa ეცნობიან
პრეზიდენტის არგუმენტები იმდენად აბსურდულია სამართლებრივად, რომ კრიტიკაც ვერ უძლებს და სერიოზული საუბარიც კი შეუძლებელია ამაზე - მამუკა მდინარაძე
საქართველოს პრეზიდენტის წინააღმდეგ საკონსტიტუციო სარჩელის არსებით განხილვაზე მოპასუხე მხარის პოზიცია იყო სუსტი - კობახიძე